Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

GIODO: Użytkownicy Naszej-klasy są lekkomyślni

17-01-2008, 10:02

Nasza-klasa.pl profesjonalnie podchodzi do ochrony danych osobowych, ale użytkownicy korzystają z serwisu lekkomyślnie - uważa Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Michał Serzycki. Inspektor zaapelował o rozsądek przy podawaniu informacji na swój temat i zaznaczył, że nie chce dążyć do zamknięcia serwisu - podaje tvn24.pl.

Na konferencji prasowej Inspektor wyjaśnił, że kontrola nie ma celów restrykcyjnych. Zaznaczył jednak, że serwis jest obecnie drugą co do wielkości bazą danych osobowych w Polsce. Większą, ma - zdaniem GIODO - tylko TP. Dlatego też urząd chce upewnić się m.in. czy jest ona należycie zabezpieczona.

Jak podaje tvn24.pl, jeśli kontrola wykaże nieprawidłowości GIODO nakaże zastosowanie lepszych zabezpieczeń. Dopiero gdyby administratorzy nie podporządkowali się, urząd może wystąpić do prokuratury.

GIODO zaznacza, że w regulaminie Nasza-klasa.pl dość dużo miejsca poświęcono ochronie danych osobowych. Regulamin ten trzeba przed rejestracją przeczytać, ale większość osób prawdopodobnie tego nie robi. Po rejestracji użytkownicy podają na swój temat informacje, których - jak stwierdził Inspektor - nie podaliby przed urzędem skarbowym.

Niektórzy prawnicy mówią, że to nie Nasza-klasa jest zła, ale ustawa o ochronie danych osobowych, która nie przewidziała takiego zjawiska jak ten serwis.

Z drugiej strony trudno nie zgodzić się z GIODO, co do lekkomyślności internautów. Analizując dane z profilów (wraz z treścią zdjęć) możemy dowiedzieć się, jak nazywa się dana osoba, co robi, w jakim mieście mieszka, jak wygląda, jakie mogą być jej dochody, jakie odebrała wykształcenie itd.

Ktoś im zrobił profil

Osobnym problemem związanym z Naszą-klasą jest tworzenie profilów osób, które same nie chciały mieć konta na portalu. Dotyczy to przede wszystkim osób publicznych. W serwisie pojawiły się m.in. fałszywe profile Aleksandra Kwaśniewskiego i Przemysława Gosiewskiego.

Konto należące rzekomo do byłego prezydenta ma już ponad tysiąc znajomych i wiele komentarzy. Sam zainteresowany przyznaje, że nie założył profilu i dowiedział się o nim od dziennikarzy. Mimo to wiele osób sądzi, że udało im się nawiązać kontakt z prezydentem. Sam Kwaśniewski zaznacza, że nie przewiduje rejestracji na Naszej-klasie.

Mniej entuzjastycznie do podobnego faktu podchodzi Przemysław Gosiewski. Po odkryciu "swojego" profilu poprosił o podjęcie działań w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez jednego z użytkowników serwisu. Przestępstwem tym jest według Gosiewskiego niezgodne z prawem przetwarzanie jego danych.

W portalu Nasza-klasa.pl można odnaleźć wiele fałszywych profilów także innych znanych osób - począwszy od Paris Hilton, skończywszy na kilkunastu Donaldach Tuskach z Pomorza.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *