Geneza utworzenia waluty euro

29-02-2016, 14:04

Euro, jako prawny środek płatniczy, obowiązuje obecnie w 19 krajach Unii Europejskiej.  Obszar tych państw nazywany jest strefą euro. Do obiegu gotówkowego euro trafiło w 2002 r. Wielu młodych obywateli Unii, mających po kilkanaście lat, może nie pamiętać starych narodowych walut, takich jak niemiecka marka, francuski frank czy włoska lira. Czy zdajemy sobie jednak sprawę skąd wzięła się idea wspólnej europejskiej waluty i jak wyglądała jej historia?

W 1950 roku europejscy politycy podjęli decyzję o połączeniu europejskich zasobów węgla i stali. Rok później w Paryżu powołano do życia Europejską Wspólnotę Węgla i Stali. W jej skład wchodziły Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy. W roku 1957 te same kraje zawiązały w Rzymie Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG). Na mocy podpisanego traktatu utworzono szereg instytucji wpływających na współpracę walutową, w tym Komitet Monetarny w 1958 roku. Miał on koordynować politykę walutową państw członkowskich.

Ze względu na oznaki kryzysu walutowego w latach 60-tych ubiegłego stulecia, przedstawiono Raport Barre’a, w którym po raz pierwszy zaproponowano spójne podejście do integracji walutowej w EWG. Z tego powodu w 1969 roku podjęto w Hadze decyzję o stopniowym tworzeniu unii gospodarczej i walutowej.  Niecały rok później, w październiku 1970 roku, Pierre Werner przedstawił plan, który zakładał eliminację wahań kursowych i wzajemnej wymienialności narodowych walut przy stałych, sztywnych kursach. Plan ten, zaakceptowany w marcu 1971 r. przez Radę Ministrów, przewidywał stopniową budowę unii monetarnej w latach 70. W 1972 r. na szczycie w Paryżu podjęto dalsze kroki w kierunku integracji. Wprowadzono mechanizm zwany „wężem w tunelu”, polegający na ograniczeniu przedziału wahań kursów walut państw członkowskich („wąż”) do określonych wąskich ram („tunel”) wobec dolara.

Kryzys walutowy i naftowy na początku lat 70-tych, oraz różnice w polityce gospodarczej państw członkowskich doprowadziły do rezygnacji z „węża” przez większość państw uczestniczących w projekcie. W roku 1979 utworzono Europejski System Walutowy, który miał zastąpić system węża walutowego. Jednym z jego elementów była europejska jednostka walutowa (ECU) będąca koszykiem walut dziesięciu państw członkowskich. Służyła jako punkt odniesienia do wyznaczania kursu centralnego każdej waluty a także pełniła funkcję środka płatniczego między bankami centralnymi do końca 1998 roku.

euro

W roku 1989 opublikowano Raport Delorsa – najważniejszą część tworzenia unii walutowej. Był to wyniki prac Komitetu Delorsa, który miał za zadanie opracować program pełnego wprowadzenia unii walutowej. Skutkiem długich negocjacji podpisano Traktat w Maastricht, który wszedł w życie w 1993 roku. Przewidywał on przeprowadzenie wszelkich niezbędnych przygotowań prowadzących do wprowadzenia wspólnej waluty.

W ten sposób, z początkiem roku 1999, europejska jednostka walutowa została zastąpiona przez euro w relacji 1:1. Od tej pory euro obowiązywało w obiegu bezgotówkowym w 11 z 15 krajów Unii Europejskiej, a mianowicie w Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Portugalii i Włoszech (Wielka Brytania i Dania zrezygnowały ze wspólnej waluty euro, a Grecja i Szwecja nie spełniały wówczas niezbędnych warunków). W 2001 roku dołączyła do tego grona Grecja.

W 2002 roku euro wprowadzono do obiegu gotówkowego. Od tego momentu można posługiwać się banknotami i monetami obowiązującymi w krajach Unii Europejskich należących do strefy euro. Wraz z rozszerzaniem Unii Europejskiej w kolejnych latach dołączały do strefy euro takie kraje jak Słowenia, Cypr, Malta, Słowacja, Estonia, Łotwa i Litwa.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag walutytag EURO
To warto przeczytaćfot. Danny144
fot. inFaktfot. Cottonbro


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: