Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Gdańsk organizatorem EuroSkills 2023

17-06-2022, 15:12

EuroSkills to międzynarodowe zawody umiejętności branżowych, organizowane na Starym Kontynencie od 2008 roku, potocznie nazywane „Igrzyskami Olimpijskimi zawodów branżowych”. Polska będzie po raz pierwszy organizatorem tego konkursu.

Wydarzenie odbędzie się we wrześniu 2023 roku na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO (ul. Żaglowa 11, Gdańsk). Gdańsk jest również organizatorem tegorocznego ogólnopolskiego konkursu SkillsPoland 2022 (23-25 listopada br.), będącego eliminacjami dla polskich reprezentantów do EuroSkills 2023.

EuroSkills 2023 w Polsce

Na EuroSkills rywalizacja będzie toczyć się w ponad 50 konkurencjach w 6 obszarach: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda. W Gdańsku rywalizować będzie ponad 600 najlepszych zawodników z 31 państw. Organizatorzy szacują, że EuroSkills 2023 zgromadzi ponad 100 000 widzów z Polski i z zagranicy.

Polscy zawodnicy brali udział w dwóch poprzednich edycjach EuroSkills w Budapeszcie (2018) i w Graz (2021), zdobywając łącznie 3 medale w konkurencjach gotowanie, florystyka i spawanie.

EuroSkills to międzynarodowy konkurs, który do tej pory odbył się siedem razy. Głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele wiodących firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów.

Współorganizatorami EuroSkills 2023 są Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, WorldSkills Poland, SkillsPoland Sp. z o.o., miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz AmberExpo.

Szczegóły na WorldSkillsPoland.org.pl


Źródło: WorldSkills Poland