Fiskus łatwiej uzyska dane e-sprzedawców

08-05-2009, 12:18

Prace nad projektem, który ułatwi kontroli skarbowej uzyskiwanie danych sprzedawców od portali aukcyjnych, rozpocznie dziś sejm. Jest to kolejny etap w walce fiskusa z tzw. szarą strefą w internecie.

Gazeta Prawna informuje, że sejm przeprowadzi dziś pierwsze czytanie nowelizacji. Ustawodawca chce, aby organy kontroli skarbowej mogły występować do operatorów usług świadczonych drogą elektroniczną o udzielenie informacji o danych przedsiębiorców i osób fizycznych, które ogłaszają się w internecie.

Jeśli kontrola skarbowa poprosi dostawcę usługi o informację, będzie on miał prawo do odwołania się. Przewidziane jest jednak 5 tys. zł grzywny za notoryczny brak współpracy. Z kolei złapany na omijaniu podatku internauta będzie musiał zapłacić należność z odsetkami.

GP zauważa, że obecnie fiskus może uzyskiwać dane od gazet papierowych.

Zdaniem dziennika Metro wprowadzenie wspomnianych przepisów będzie oznaczać koniec okazyjnych zakupów w internecie. Wartość transakcji na samym tylko Allegro sięga 6 mld zł rocznie. Międzynarodowe Stowarzyszenie Handlu Internetowego szacuje natomiast szarą strefę w polskim internecie na 200-300 mln zł. W 2008 r. po 206 kontrolach wyliczono straty fiskusa na 20,5 mln zł.

Metro podaje, że nowa broń fiskusa może zacząć działać już po wakacjach.


Następny artykuł » zamknij

Kobietę łatwiej oszukać?

Źródło: GP, Metro
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag kontrola skarbowatag fiskustag e-handeltag aukcjetag Allegro
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy