Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Firmy z Europy Środkowej w centrum zainteresowania światowych funduszy

10-07-2019, 19:38

Firmy z krajów Europy Środkowo-Wschodniej cieszą się coraz większym zainteresowaniem funduszy private equity, państwowych funduszy inwestycyjnych oraz inwestorów azjatyckich. Zauważają to eksperci zgromadzeni w Londynie na spotkaniu CEE M&A. Co przesądza o biznesowej atrakcyjności tej części Europy?

Spotkanie CEE M&A Spotlight, które odbyło się w Londynie w ubiegłym tygodniu, zgromadziło przedstawicieli czołowych funduszy inwestycyjnych oraz największych graczy inwestujących na rynkach wschodzących. Dyskutowali oni na temat planowanych transakcji w regionie, jak również perspektyw rozwoju i zagrożeń dla rynku.

Lech Giliciński, Partner i szef praktyki Restrukturyzacji i Upadłości w Wolf Theiss w Warszawie, zauważył, że pomimo wysokich wycen oraz rosnącej konkurencji między inwestorami, region Europy Środkowo-Wschodniej jest wciąż postrzegany jako miejsce, gdzie można znaleźć atrakcyjne okazje inwestycyjne. Mówił też o napływie kapitału ze strony zróżnicowanej grupy inwestorów, w tym globalnych funduszy private equity i największych państwowych funduszy inwestycyjnych.

Podwyższone ryzyko geopolityczne na świecie, jak również wzrost tendencji protekcjonistycznych, mogą jednak hamować zapał części globalnych inwestorów. Jak wynika z ankiety opublikowanej przez Mergermarket, około 84% inwestorów uważa, że niepewność związaną z Brexitem i przyszłością strefy euro będzie jednym z największych wyzwań w realizacji ich strategii w Europie Środkowo-Wschodniej; jednocześnie 70% ankietowanych wierzy, że w tym roku pojawi się więcej okazji do inwestycji w portfele kredytów zagrożonych.

Zdaniem Gilicińskiego, pomimo ogólnie pozytywnych perspektyw rozwoju w regionie, nie można wykluczyć pewnych zakłóceń rynkowych, problemów ze spłatą długów czy też przymusowej restrukturyzacji firm za sprawą podwyższonej zmienności na rynkach finansowych i gwałtownych wahań kursów walut.

Źródło: Wolf Theiss« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031