Firmy szykują się do wejścia na "polski Nasdaq"

16-08-2007, 12:31

30 sierpnia wystartuje New Connect - alternatywny system obrotu papierami wartościowymi, stworzony z myślą o spółkach związanych z nowymi technologiami, których potencjał tkwi w innowacyjności (podobne założenia ma giełda Nasdaq). Jednymi z pierwszych firm debiutujących na tym rynku będą Rodan System oraz Krynicki Recykling.

Rynek alternatywny New Connect jest zorganizowany i prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. To nowa propozycja GPW dla inwestorów akceptujących podwyższone ryzyko, w zamian za potencjalnie wysoki zwrot z inwestycji.

New Connect będzie miał status rynku zorganizowanego, lecz prowadzony będzie przez GPW poza rynkiem regulowanym - w formule alternatywnego systemu obrotu. Oferta GPW jest czymś nowym w Polsce, ale w Europie funkcjonują już takie platformy, np. rynek AIM w Londynie czy First North w ramach skandynawskiej grupy OMX.

Spółki dla których przeznaczony jest New Connect muszą mieć historię nie dłuższą niż 3-4 lata i poszukiwać kapitału rzędu kilkuset tysięcy do kilkunastu milionów złotych. Muszą też reprezentować sektory innowacyjne takie jak IT, media elektroniczne, telekomunikacja, biotechnologie, ochrona środowiska lub energia alternatywna.

Jednymi z pierwszych firm które zostaną wprowadzone na ten rynek będą spółki Rodan System oraz Krynicki Recykling. Rodan System wspiera organa administracji publicznej oraz przedsiębiorstwa w zarządzaniu procesami pracy i obiegiem dokumentów a także katalogowaniem oraz przetwarzaniem zbiorów informacyjnych. Autorska platforma tej firmy - OfficeObjects - została wdrożona w instytucjach takich jak Narodowy Bank Polski.

Krynicki Recykling jest natomiast spółką zajmującą się pozyskiwaniem i uzdatnianiem stłuczki szkła opakowaniowego na potrzeby hut szkła. Obydwie wymienione firmy podpisały umowy z Autoryzowanym Doradcą New Connect firmą Capital One Advisers.

W ramach umów Capital One Advisers, jako Autoryzowany Doradca, będzie pomagał obu spółkom m. in. w pełnym przygotowaniu ich wejścia na rynek publiczny i oceniał wartości w kontekście dopuszczenia na rynek oraz przyszłego obrotu ich akcjami. Dodatkowo Capital One Advisers po debiucie będzie wspierał spółki m.in. w wypełnianiu obowiązków informacyjnych.

Start nowego rynku sprawia, że na usta ciśnie się pytanie: czy wśród polskich debiutantów znajdą się firmy na miarę Google, Microsoftu czy Intela? Trudno na to pytanie odpowiedzieć, ale New Connect z pewnością może bardzo to ułatwić. Przykładowo dla Google przełomowym momentem było wejście na właśnie giełdę Nasdaq. Przyśpieszyło to ekspansję marki i pozwoliło na dokonanie dynamicznych przejęć.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag NewConnecttag Nasdaqtag GPW
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy