Firmy nie korzystają z elektronicznego ZUS RMUA

Bożena Wiktorowska 16-09-2009, 18:58

Większość pracodawców nadal przekazuje raporty o składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w formie papierowej. Tylko nieliczne firmy skorzystały z możliwości przesyłania takich informacji drogą elektroniczną.

Płatnicy składek raz na kwartał będą mogli przekazywać pracownikom informacje o wysokości należnych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne drogą elektroniczną.

Taką nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przygotowała sejmowa Komisja Przyjazne Państwo do spraw związanych z ograniczeniem biurokracji. Posłowie proponują nowe rozwiązania, bo obowiązujące od stycznia tego roku przepisy, które dały możliwość wysyłania druków ZUS RMUA przez internet, nie skłoniły wielu firm do zmian.

– Co miesiąc przekazujemy pracownikom 65 tys. papierowych druków ZUS RMUA. To jest korzystne dla górników i pracowników kopalni, którzy nie mają dostępu do komputerów – mówi Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej. Zwraca uwagę, że pracownicy, mając papierowy wydruk, nie mają też problemów z otrzymaniem świadczeń medycznych w placówkach ochrony zdrowia.

Podobnie jest w Grupie Lotos zatrudniającej około 5 tys. pracowników. Także pracownicy Centrali ZUS nie są zainteresowani otrzymywaniem informacji o należnych składkach drogą elektroniczną. Obecnie 1,4 tys. osób zatrudnionych w Centrali otrzymuje druki ZUS RMUA w formie papierowej.

Szczegóły w Gazecie Prawnej w artykule Firmy nie korzystają z elektronicznego ZUS RMUA

Bożena Wiktorowska

gazeta prawna


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag ZUStag zaświadczeniatag ubezpieczeniatag składkitag RMUA
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy