Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Firefox 8 nie zainstaluje rozszerzeń bez wiedzy użytkownika

13-08-2011, 13:27

Mozilla chce wyeliminować możliwość automatycznego instalowania rozszerzeń dla przeglądarki przez zewnętrzne aplikacje.

Mozilla jakiś czas temu ogłosiła, że wspólnie z Google'em pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwiłoby lepszą współpracę aplikacji webowych oraz tych zainstalowanych na lokalnym dysku komputera. Producent Firefoksa zauważył jednak, że niektóre z dodatków wgrywanych automatycznie wpływają negatywnie na działanie narzędzia.

>>Czytaj także: Firefox chce zmniejszyć liczbę wycieków pamięci do zera

Sonda
Yahoo powinno sprzedać się większej korporacji?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Na blogu Mozilli poinformowano, że zaczynając od Firefoksa 8, przeglądarka będzie blokowała rozszerzenia instalowane automatycznie przez inne aplikacje. Do tej pory, wgrywając na przykład Skype'a czy wiele innych prostych narzędzi, w przeglądarce automatycznie instalowano dodatki, które nierzadko powodowały problemy.

Rozszerzenie Skype'a trafiło nawet niedawno na czarną listę Mozilli, gdyż powodowało w skrajnych przypadkach wyłączanie się programu. W 2009 roku jedna z wtyczek, którą przygotował Microsoft, otwierała natomiast lukę ułatwiającą ataki, co gigant z Redmond przyznał później ze skruchą.

Już niedługo użytkownicy będą mieli do dyspozycji nowy ekran, gdzie będzie można po prostu wybrać, czy rzeczywiście chcemy zainstalować dany dodatek. Podczas gdy niektóre z tych aplikacji prosiły o zgodę użytkowników na instalowanie rozszerzeń, niektóre po prostu wgrywały je bez upewnienia się, że rzeczywiście ich chcemy - powiedział Justin Scott z Mozilli.

Powiadomienie o instalacji rozszerzenia
fot. - Powiadomienie o instalacji rozszerzenia
Jak przyznał Scott, Firefox niestety nie może obecnie ustalić, czy użytkownik jest powiadamiany o instalacji rozszerzenia podczas wgrywania innych programów. Rozwiązanie, które znajdziemy w nowej wersji przeglądarki, jest więc "jedynym sposobem, by się upewnić".

>>Czytaj także: Mozilla proponuje swojego konkurenta dla OpenID (wideo)


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: MozillaOstatnie artykuły: