Firefox 4: zobacz 6 najważniejszych zmian (wideo)

21-03-2011, 10:38

Firefox 4 powinien pojawić się w tym tygodniu. Przed weekendem Mozilla dokonała jeszcze aktualizacji wersji RC, poprawiając m.in. błędy bezpieczeństwa. Warto już teraz poznać funkcje nowej przeglądarki, zobaczyć ją w akcji, co umożliwia m.in. film od Mozilli.

Nowa wersja RC Firefoksa jest dostępna od piątku pod adresem www.mozilla.com/pl/firefox/rc. Nie tylko poprawiono w niej błędy bezpieczeństwa, ale też zaktualizowano kilka wersji językowych. W dniu premiery Firefox będzie dostępny w 80 językach! Świadczy to o sile tworzącej go społeczności. Główny konkurent Firefoksa - IE9 - został udostępniony "tylko"w 39 językach. Oczywiście dostępność wietnamskiej czy macedońskiej wersji Firefoksa nie jest dla większości z nas ważna, ale trzeba dostrzegać fakt, że dla wielu ludzi ważna jest dostępność programu w języku ojczystym.

Warto już teraz poznać zalety i funkcje Firefoksa 4, szczególnie te zauważalne dla użytkowników. Można o nich przeczytać i zobaczyć je na filmie pod tym tekstem.

1. Firefox 4 jest szybszy niż poprzednik. Według Mozilli jest o ponad 6 razy szybszy od wersji 3.6.12. Krótszy jest start przeglądarki, ładowanie się stron oraz rysowanie grafiki. To po części zasługa nowego silnika JavaScript o nazwie JägerMonkey. Nie bez znaczenia jest też akceleracja sprzętowa i to na różnych systemach operacyjnych. 

2. Nowy wygląd przeglądarki jest związany przede wszystkim z jej odchudzeniem i pozostawieniem większej ilości miejsca dla stron i aplikacji internetowych (inne przeglądarki też się ostatnio odchudzają). Karty są lepiej widoczne. Menu jest teraz dostępne z jednego przycisku i daje szybki dostęp do najważniejszych funkcji.

>>> Czytaj: Startuje IE9 - nowoczesny, choć nie taki znowu "jedyny"

3. Ułatwienia w zarządzaniu kartami mogą wiele zmienić. Dzięki funkcji Switch to Tab użytkownik jest informowany, kiedy wpisywany przez niego adres lub nazwa strony odnosi się do jednej z otwartych kart. Wystarczy wybrać jedną z zaproponowanych sugestii, by przejść do tej karty. Opanowanie stale otwartych aplikacji ułatwia funkcja App Tabs. Umożliwia ona "przypięcie karty" na stałe, aby była ona ciągle dostępna. "Przypięte" karty znajdują się w stałym miejscu (lewy górny róg), są krótsze i oznaczone ikoną danej strony lub usługi. Firefox 4 daje też możliwość grupowania kart, co może ułatwiać panowanie nad nimi.

4. Ułatwienia w dostosowaniu przeglądarki do własnych potrzeb wynikają z nowego interfejsu do zarządzania wszystkimi dodatkami - rozszerzeniami, wtyczkami itd. Dostępna jest wyszukiwarka do odkrywania nowych rozszerzeń.

5. Synchronizacja pomiędzy różnymi urządzeniami jest dostępna dzięki funkcji Firefox Sync. Umożliwia ona przeniesienie na inne urządzenie (np. smartfona z Androidem) swoich ustawień, haseł, zakładek, historii, a nawet otwartych kart. Informacje niezbędne do synchronizacji są lokalnie szyfrowane przed wysłaniem do internetu.

6. Wsparcie dla nowych technologii w Firefoksie to szeroki temat, obejmujący HTML5, CSS3, WebGL, technologie multidotykowe, audio API, nowe czcionki i in. Generalnie można stwierdzić, że deweloperzy będą mogli tworzyć dla Firefoksa bardziej efektowne aplikacje internetowe, obejmujące także grafikę 3D. Można to zobaczyć na stronie Mozilli z demonstracjami - Web O' Wonder. Oczywiście, aby obejrzeć demonstrację, potrzebny jest Firefox 4. Na stronie znajdziemy również filmy, które można obejrzeć w starszej wersji przeglądarki, ale nie robią one tak dużego wrażenia.

Poniżej obiecany film, w którym nowe funkcje omawia Johnathan Nightingale.

>>> Czytaj: Microsoft prosi: przestańcie korzystać z Internet Explorera 6


Źródło: Mozilla
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930