Firefox 4 beta z lepszą grafiką 3D

23-12-2010, 08:53

Rozszerzone wsparcie dla grafiki 3D, łatwiejsza obsługa Firefox Sync i ulepszony menedżer dodatków - takie nowości znajdziemy w kolejnej testowej wersji Firefoksa 4, która została wydana wczoraj przez Mozillę.

W wydanych ostatnio wersjach beta Firefoksa 4 znajdziemy sporo nowości, ale inżynierowie Mozilli postanowili jeszcze raz pokazać, że to nie koniec. Kolejną wersję wprowadzającą beta można pobrać ze strony www.mozilla.com/firefox/beta.

Największe wrażenie na użytkownikach może robić rozszerzone wsparcie dla WebGL, dostępne na maszynach z nowoczesnymi kartami graficznymi. WebGL to otwarty standard pozwalający deweloperom na renderowanie grafiki 3D w przeglądarce. Osoby  bardziej zainteresowane WebGL w Firefoksie powinny się zapoznać z wpisem na blogu Vladimira Vukićevića pt. WebGL in Firefox 4 Beta 8.

WebGL w połączeniu z HTML5 sprawia, że deweloperzy aplikacji internetowych będą mogli tworzyć programy bardzo ciekawe wizualnie i dźwiękowo, które będą renderowane w przeglądarce w oparciu o dane pobierane z internetu. Przykładem może być demonstracja pt. Flight of the Navigator. Wykorzystuje ona otwarte technologie oraz dane z Twittera i Flickra. Można ją zobaczyć na filmie pod tym tekstem lub uruchomić w przeglądarce, jeśli jest to Firefox 4 beta na komputerze z nowoczesną kartą. Demonstracja jest dostępna pod adresem videos-cdn.mozilla.net/serv/mozhacks/flight-of-the-navigator.

>>> Czytaj: Firefox też umożliwi blokowanie śledzenia

Kolejna nowość w Firefoksie 4 beta to uproszczone konfigurowanie Firefox Sync - funkcji umożliwiającej przeniesienie historii, zakładek, otwartych kart i haseł na różne komputery i smartfony. Proces ten bardziej przypomina teraz logowanie się do serwisu internetowego. Więcej informacji wraz z filmem przedstawiającym rozwiązanie można znaleźć na blogu Mozilli.

Firefox 4 beta został też wyposażony w nowy menedżer dodatków - bardziej przejrzysty, szybki, ułatwiający odkrywanie nowych rozszerzeń. Otwiera się on jako karta, a nie w małym niewygodnym oknie. Ułatwione jest wyszukiwanie dodatków zainstalowanych w przeglądarce oraz wyszukiwanie podobnych rozszerzeń do instalacji.

Dodatki będą się aktualizować automatycznie. Deweloperzy mogą budować swoje dodatki dla Firefoksa 4 w taki sposób, aby restartowanie przeglądarki nie było konieczne przy dodawaniu, usuwaniu i modyfikowaniu rozszerzeń.

Poniżej film przedstawiający demo "Flight of the Navigator":


Źródło: Mozilla Blog
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy