Firefox 4 beta już z akceleracją sprzętową i grafiką 3D

12-11-2010, 12:01

Szybszy JavaScript, sprzętowa akceleracja grafiki, wprowadzenie grafiki 3D - takie nowości znajdujemy w kolejnej wersji beta Firefoksa 4, która jest już dostępna do pobrania i testowania.

Beta Firefoksa 4 jest dostępna pod adresem www.firefox.com/beta. W tym wydaniu chodzi przede wszystkim o szybkość i wydajność.

Pierwsza istotna zmiana to dodanie do silnika JavaScriptu kompilatora JägerMonkey just-in-time (JIT). W połączeniu z usprawnionym TraceMonkey JIT i tłumaczem pozwala on uzyskać prędkość działania demonstrującą prawdziwe bogactwo nowoczesnych aplikacji sieciowych.

>>> Czytaj: F1: Facebook, Gmail i Twitter z poziomu Firefoksa (wideo)

Nowością w tym wydaniu jest włączenie sprzętowo-akcelerowanej grafiki do ostatecznego renderowania strony. Daje to szybsze czasy ładowania i responsywność stron w kontakcie z interaktywną zawartością, taką jak gry sieciowe, aplikacje czy zdjęcia. W systemie Windows (włączając Windows XP) akceleracja sprzętu odbywa się przy użyciu technologii DirectX, natomiast w systemie Mac OS X wykorzystuje się OpenGL.

Nie wszystkie karty graficzne i sterowniki wideo wspierają akcelerację sprzętową. Na blogu Mozilli można upewnić się, czy konkretny sprzęt wspiera akcelerację sprzętową.

Beta Firefoksa 4 umożliwia też deweloperom renderowanie grafiki 3D przy użyciu WebGL. Mogą oni teraz tworzyć widowiskowe gry, malownicze grafiki oraz inne bogate wizualnie rozwiązania dla Sieci, bez korzystania z wtyczek. WebGL w Firefoksie 4 beta wymaga na Windows lub OS X karty graficznej obsługującej standard OpenGL. Obsługa dodatkowych kart graficznych na Windows (w szczególności kart firmy Intel) oraz na Linuksie zostanie dodana w kolejnych wersjach beta.

Dzięki wsparciu dla formatu czcionek OpenType w becie Firefoksa 4, projektanci i deweloperzy mogą uzyskać wyrafinowane efekty, kontrolując ligatury, kerningi, alternatywne znaki, warianty dużych i małych liter i wiele więcej. Beta Firefoksa 4 poprawia także formularze HTML. Tworzenie formularzy HTML5 staje się proste dzięki funkcji auto-complete, walidacji HTML5 i nowym API formularzy.

Mozilla ma jeszcze informację do twórców dodatków. API dla Dodatków jest już stabilne, Mozilla zachęca autorów do aktualizacji swoich dodatków dla Firefoksa 3.6, tak aby wspierały Firefox 4.

>>> Czytaj: Mobilny Firefox 4 Beta jest szybszy i lżejszy


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy