Filmy kinowe o genialnych naukowcach (matematycy/fizycy), które warto obejrzeć!

13-11-2015, 12:45

Rozwój świata nie byłby możliwy bez wybitnych umysłów. Naukowcy o nieprzeciętnych zdolnościach włożyli olbrzymi wkład w rozwój świata. Społeczeństwo pamięta o nich .Powstają książki oraz kręcone są filmy opowiadające o ich życiu i pracy. Twórczość literacka i filmowa przybliży młodemu pokoleniu te niezwykłe postaci. Do jednego z najsłynniejszych filmów zalicza się „Piękny umysł”. Film ten przedstawia postać wybitnego profesora matematyki Johna Nasha. Był on noblistą, w życiu prywatnym zmagał się z chorobą – schizofrenią. John Nash zginął w 2015 r. w wypadku samochodowym. Był on twórcą teorii gier. Główną rolę w tym filmie zagrał wspaniały aktor urodzony w Nowej Zelandii Russell Crowe.

Lista 9 wyjątkowych filmów dla fanów nauk ścisłych wg. Preply:

 1. Niewiele jest filmów o kobietach – naukowcach. Jednym z nich jest „Życie Jane” z 2010 r. Nie jest to typowa fabuła a raczej dokument opowiadający o życiu i pracy znanej antropolożki. Ta angielska badaczka to Jane Goodall. Od 1966 r. badała życie szympansów w parku narodowym w Tanzanii. Poświęciła się zupełnie przyrodzie,  jej niezwykłości i pięknie. Goodall obserwowała szympansy oraz florę i faunę Afryki. Zwierzęta początkowo ją ignorowały ale po 6 tygodniach zaczęły się do niej przyzwyczajać. Uczona napisała też wiele książek dla dzieci. Uhonorowana została wieloma nagrodami oraz tytułami doctor honoris causa wielu uczelni. Wiele podróżowała również na inne kontynenty.
 2. Inny film to „Teoria wszystkiego” .Opowiada o życiu i pracy wybitnego fizyka Stephena Hawkinga. Mamy szansę poznania początki  jego kariery oraz odkrycia naukowe , które zapoczątkowały powstanie teorii Wielkiego Wybuchu. Film opowiada również o jego zmaganiach z chorobą, która unieruchomiła go na wiele lat. Hawking cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. Spowodowało ono paraliż ciała. Profesor wielu uczelni. Odznaczony wieloma medalami , między innymi największym cywilnym odznaczeniem USA Medalem Wolności. Wystąpienia publiczne , liczne prace popularno –naukowe o kosmosie zjednały mu wielu miłośników. Stephena Hawkinga zagrał  w filmie Eddie Redmayne. Film o niewielkim budżecie ale ze wspaniałymi aktorami. Eddie Redmayne za tą rolę otrzymał Oskara w 2015 r. Nie jest to pierwszy film o tym wybitnym naukowcu. Poprzednia produkcja zrealizowana została w 2004 r.
 3. Film „Breaking the Mould” powstał w 2009 r. opowiada o naukowcach pracujących nad wynalezieniem szczepionki – penicyliny. To bardzo wzruszająca historia zmagania się z wielu trudnościami głównie na polu finansowym. Nie łatwo było naukowcom zdobyć pieniądze na te badania. Szczególnie gdy  ta dziedzina nauki nie należały do bardzo popularnych. Wynalezienie penicyliny i wprowadzenie jej do powszechnego użytku zmieniło całkowicie nasze życie i medycynę jako naukę. Ogląda się film z dużym zainteresowaniem i emocjami niemal jak film sensacyjny.
 4. Film „Einstein and Eddington” z roku 2008 został wyprodukowany przez HBO oraz BBC. Opowiada o przyjaźni i współpracy naukowców :  Alberta Einsteina i Arthura Eddingtona. Przypomnijmy ,że Albert Einstein to wybitny  niemiecki fizyk żydowskiego pochodzenia. Jeden z największych teoretyków XX wieku. Twórca teorii względności. Arthur Eddington to znany angielski fizyk.  Akcja tego filmu rozgrywa się podczas I wojny światowej. Nie opowiada tylko i wyłącznie o aspektach naukowych. Pokazuje nam postawę naukowców wobec konfliktu zbrojnego. Pomimo ,że Anglia i Niemcy były w stanie wojny naukowców to nie podzieliło. Współpracowali dalej nad nowymi zagadnieniami. Film trzyma w napięciu, odkrywa nowe aspekty dotąd nieznane.  
 5. Inny film to „Copenhagen”  z 2002 r. To ekranizacja sztuki Michaela Frayn’a. Opowiada ona o spotkaniu Nielsa Bohra i Wernera Heisenberga w 1941r. Odbyło się ono w Kopenhadze. Niels Bohr to wybitny duński fizyk. Zdobywca nagrody Nobla. Zajmował się on teorią kwantową , budową atomu. Był on jednak zwolennikiem pokojowego wykorzystania broni jądrowej. Werner Heisenberg to jego niemiecki uczeń. Film jest właściwie dialogiem uczonych. Nie opowiada właściwie o roli Heisenberga w niemieckich pracach nad produkcją bomby atomowej podczas II wojny światowej. Mówi o aspektach moralnych jakimi kierują się uczeni .To ciekawy film szczególnie dla miłośników historii.

  matematyka
 6. Warto również obejrzeć  film „Kinsey”z 2004 r. Świetną rolę w tym filmie zagrał Liam Nesson. To opowieść o pracach Alfreda Kinsey’a nad ludzką seksualnością. Alfred Kinsey to amerykański biolog. Profesor entomologii i zoologii. Dopiero później zainteresował się zachowaniem człowieka. Swoje prace prowadził w latach czterdziestych XX wieku. Film opowiada o badaniach a także o przeciwnościach losu z jakimi musiał się zmierzyć. Oskarżano go o sympatie komunistyczne i krytykowanie amerykańskich zasad. Jego prace przyczyniły się do rewolucji seksualnej w niektórych krajach. Jego wydane książki wywołały skandal. Uważa się go „ojca rewolucji seksualnej. Nie jest to wybitny film ale warto go zobaczyć ze względu na dobry scenariusz i świetną grę aktorską.
 7. Ciekawą pozycją filmową jest film „Madame Curie” z 1943 r. Nie wszyscy są miłośnikami starszych filmów ale na pewno warto je poznać .Film opowiada o naszej rodaczce Marii  Skłodowskiej –Curie i jej życiu i pracy z mężem Piotrem Curie.  Przypomnijmy, że była świetnym fizykiem i chemikiem. Dwukrotnie otrzymała nagrodę Nobla. W  1891 r. wyjechała z Polski do Paryża. Studiowała tam na Sorbonie i rozwinęła karierę naukową. Odkryła dwa nowe pierwiastki : rad i polon. Film kończy się wraz ze śmiercią Piotra. Warto dodać , że obecnie powstaje nowy film o wybitnej Polce. To  wspólna produkcja Polski , Niemiec, Francji i Belgii. Zakończenie kręcenia filmu planuje się na 2016 r. Zagrają w nim między innymi : Daniel Olbrychski, Karolina Gruszka, Izabela Kuna.
 8. Inny stary film to : „Pasteur” z 1936 r. Louis Pasteur to francuski mikrobiolog i chemik. Twórca szczepionki przeciw wściekliźnie.Za swoje badania odznaczony został Orderem Legii Honorowej – najwyższym odznaczeniem francuskim. Film „Pasteur” to  biografia jednego z największych geniuszy świata.
 9. W 1972 r. powstał  film o wspaniałym polskim astronomie Mikołaju Koperniku. Film „Kopernik” ze wspaniałą główną rolą Andrzeja Kopiczyńskiego to biografia uczonego na przestrzeni  50 lat jego życia. Film opowiada o powstaniu  dzieła „O obrotach sfer niebieskich”, o obronie zamku w Olsztynie przed wojskami krzyżackimi. Mikołaj Kopernik umiera – nie zdążył się doczekać wydania swojego dzieła.

Oglądając te filmy wzbogacamy naszą wiedzę historyczną. Idąc do kina nie traktujmy tego tylko jako rozrywkę ale również jako źródło poznania życia innych ludzi oraz ich wkład w rozwój cywilizacji

Autor: e-platforma do nauki Preply m.in przedmiotów ścisłych (fizyka, matematyka, informatyka, chemia). Zobacz stronę  Preply.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. qimono


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: