Fennec 1.0 Beta 1, czyli mobilny Firefox (wideo)

19-03-2009, 07:43

Pierwsza wersja beta mobilnej przeglądarki Fennec została udostępniona na stronach Mozilli. Tę mobilną wersję Firefoksa można testować na tabletach Nokii oraz na komputerach PC.

Fennec 1.0 Beta 1 to wydanie przeznaczone wyłącznie do testów. Mozilla udostępniła je, aby zdobyć opinie użytkowników, zaangażować do pracy ekipy odpowiedzialne za lokalizację oraz zachęcić deweloperów rozszerzeń do tworzenia dodatków dla Fenneca.

Pierwszą betę można testować na systemie Maemo działającym na urządzeniu Nokia N810. Osoby, które tego urządzenia nie posiadają, mogą testować przeglądarkę na komputerze PC pod Windowsem, Linuksem i Mac OS X.

Wśród nowości najważniejszych dla użytkowników wymienić należy wsparcie dla wtyczek, co pozwala np. na oglądanie filmów online. Ponadto znacznie ulepszono zarządzanie zakładkami i wstępnie zaimplementowano foldery zakładek.

W kodzie programu nastąpiło dużo zmian dzięki czemu przeglądarka powinna szybciej się uruchamiać i oferować szybsze powiększanie stron. Wyposażono ją także w TraceMonkey - nowy silnik JavaScript, co również przekłada się na szybkość działania przeglądarki.

Warto jeszcze wspomnieć, że Fennec oferuje funkcjonalności charakterystyczne dla nowoczesnych przeglądarek, np. przeglądanie w kartach, "inteligentny" pasek adresu, blokowanie pop-upów, czyszczenie prywatnych danych, pasek wyszukiwarki itd.

Teraz ekipa Mozilli będzie chciała skupić się na interfejsie użytkownika i obszarach takich, jak manager rozszerzeń. Oczywiście w planach są poprawki użyteczności, które zostaną zaproponowane przez betatesterów.

Przeglądarkę można pobrać ze stron Mozilli.

Film prezentujący przeglądarkę Fennec przygotował Madhava Enros, projektant interfejsu. Zamieszczamy go poniżej:


Fennec Beta 1 walkthrough from Madhava Enros on Vimeo.


Źródło: Mozilla
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy