Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Farba, która daje prąd, czyli bateria w sprayu (wideo)

29-06-2012, 09:51

Powłokę malarską, która może przechowywać prąd, opracowali naukowcy z Rice University w Houston. To szansa na to, aby źródła energii umieszczać na każdej powierzchni, właściwie wszędzie.

Informacje na temat baterii będącej jednocześnie powłoką malarską opublikowano wczoraj w otwartych internetowych zasobach Nature. Mówiąc najprościej, technologia opiera się na nakładaniu na powierzchnię warstw różnych substancji, które odpowiadają warstwom konwencjonalnej baterii, tzn. pełnią rolę katody, anody, separatora itd. Przedstawia to schemat obrazkowy poniżej.

Schemat farby-baterii
fot. - Schemat farby-baterii

Materiały tworzące baterie nakładane są natryskowo na różne materiały - kafelki ceramiczne, elastyczne tworzywa, metale. Udało się nawet pomalować farbą-baterią kufel do piwa (zob. obrazek poniżej).

Czytaj: Sztuczny umysł Google nauczył się kociego pyska

W pierwszym eksperymencie połączono równolegle dziewięć pokrytych farbą kafelków. Na jednym z nich była również bateria słoneczna ładująca pozostałe powłoki-baterie. Wystarczyło to, aby podświetlić diodami napis "RICE" przez 6 godzin. Baterie dostarczały prąd o napięciu 2,4 woltów. Generalnie baterie-powłoki okazały się dość stałe w swoich cechach technicznych. Po 60 cyklach ładowania spadek pojemności był bardzo nieznaczny.

Kufel pomalowany farbą-baterią
fot. - Kufel pomalowany farbą-baterią

Naukowcy z Rice Univeristy mówią, że najtrudniejsze w realizacji było uzyskanie mechanicznej stabilności, szczególnie w przypadku separatora. Kiedy jednak uporano się z tym problemem, wynalazek okazał się bardzo obiecujący.

Szefowa ekipy badawczej Neelam Singh dostrzega właśnie możliwość integrowania tego typu baterii z panelami słonecznymi. Nie bez znaczenia jest również to, że bateria będąca nanoszoną na powierzchnię powłoką może mieć praktycznie każdy kształt, a naukowcy zastanawiają się nad opracowaniem łączonych kafelków, które będzie można konfigurować w dowolny sposób.

Przed naukowcami jest jeszcze jeden ambitny cel - stworzenie baterii-farby, która mogłaby być stosowana w warunkach zewnętrznych. Badania naukowców z Houston wspierają kilka organizacji, w tym laboratoria amerykańskich sił zbrojnych. Poniżej film prezentujący baterię-farbę.

Czytaj: Bateria na kawałku papieru


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik