Fala włamań na instagramowe konta

17-08-2018, 21:39

W ostatnich dniach wielu użytkowników Instagrama straciło dostęp do swoich kont i nie jest w stanie go odzyskać. Wg ofiar, po porwaniu konta cyberprzestępcy zmieniają nick, zdjęcie profilowe, adres e-mail i numer telefonu, co sprawia, że przywrócenie dostępu jest niemal niemożliwe. Instagram opublikował już swoje oficjalne stanowisko w tej sprawie, a eksperci skomentowali sytuację.

Dotychczas nie udało się precyzyjnie ustalić, w jaki sposób cyberprzestępcy uzyskują dostęp do profili użytkowników na Instagramie, jednak najpopularniejszą metodą ataku w takich sytuacjach jest phishing, czyli wyłudzanie informacji od samych ofiar. W wielu przypadkach łatwo je zwabić sfałszowanymi stronami WWW lub nakłonić do zainstalowania nieautoryzowanych aplikacji. Użytkownicy tym sposobem podają „na tacy” poufne informacje cyberprzestępcom.

Nadieżda Demidowa, badacz ds. cyberbezpieczeństwa z Kaspersky Lab, twierdzi, że ze względu na swoją popularność Instagram zawsze przyciągał oszustów - z serwisu korzysta obecnie ponad miliard osób. Gdy cyberprzestępca włamie się na konto użytkownika, może uzyskać dostęp do poufnych danych oraz korespondencji. Konto takie może także stać się narzędziem do wysyłania szkodliwych programów, spamu i treści phishingowych

Aby zabezpieczyć się przed tego oszustwami tego rodzaju, należy stosować się do kilku prostych porad:

  • Nie klikaj podejrzanych odnośników.     

  • Sprawdzaj adres strony, na której podajesz swoje poufne informacje.

  • Korzystaj wyłącznie z oficjalnych aplikacji służących do obsługi serwisów społecznościowych instalowanych z zaufanych źródeł.

  • Nie udostępniaj swoich danych logowania w żadnych aplikacjach firm trzecich.

Źródło: Kaspersky Lab


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy