Facebook wprowadza wideorozmowy, ulepsza czat (wideo)

07-07-2011, 08:18

Funkcja wideorozmów zostanie wbudowana w czat Facebooka. Jest to efekt współpracy serwisu społecznościowego z firmą Skype. Facebook będzie zatem w pełni przygotowany na konkurencję z usługą Google+, której elementem również są wideorozmowy, znane jako Spotkania (Hangouts).

Facebook wprowadził trzy nowości do swojego czatu. Pierwszą z nich jest nowy pasek boczny z kontaktami. Pokazuje on te osoby, z którymi kontaktujemy się najczęściej. Pasek ten dostosowuje się wielkością do okna przeglądarki i pojawia się automatycznie, kiedy okno jest odpowiednio duże.

Druga nowość to tekstowy czat grupowy. Przedstawiciele Facebooka mówią, że była to jedna z najbardziej oczekiwanych funkcji.

Trzecia nowość to chyba jest ta niesamowita rzecz, której ogłoszenie Facebook zapowiedział w ubiegłym tygodniu. W czat na Facebooku zostanie wbudowana możliwość prowadzenia rozmów wideo. Aby nawiązać połączenie ze znajomym, wystarczy wcisnąć przycisk dostępny w profilu znajomego lub ikonkę kamery w oknie czatu. Jeśli znajomy nie będzie odbierał połączenia, można mu zostawić wiadomość wideo

Czat wideo ma być dostępny w 70 językach w ciągu najbliższych tygodni. Osoby, które chciałyby szybciej otrzymać dostęp do funkcji, powinny odwiedzić stronę www.facebook.com/videocalling.

>>> Czytaj: Internauci są zadowoleni z Google+

Funkcja wideorozmów została udostępniona dzięki współpracy ze Skype. Jej przygotowanie trwało kilka miesięcy. Nie należy zatem myśleć, że jest to szybka reakcja Facebooka na usługę Google+, której elementem jest funkcja wideorozmów o nazwie Spotkania (Hangouts). Po prostu zarówno twórcy Facebooka, jak i twórcy Google+ musieli dojść do wniosku, że wideorozmowy są świetnym rozwinięciem usługi społecznościowej.

Jeszcze kilka dni temu mówiono, że właśnie Spotkania w Google+ są tą funkcją, która może pomóc w pokonaniu Facebooka. Teraz trzeba ten pogląd zrewidować.

Michael Arrington z serwisu TechCrunch słusznie chyba zauważa, że Spotkania w Google+ to przede wszystkim darmowy, grupowy wideoczat do zabawy. Używanie go do załatwiania ważnych spraw byłoby bardzo niewygodne.

Z kolei czat Facebooka może się okazać dobrym rozwiązaniem, aby nawiązać kontakt z konkretną osobą. Użytkownicy Facebooka dysponują przecież odpowiednimi listami kontaktów i nie będą musieli się męczyć z wysyłaniem zaproszeń. Facebook jest po prostu dobrym miejscem, aby kogoś "złapać" i obaj rozmówcy nie muszą rejestrować się w innych usługach, by porozmawiać.

Wprowadzenie funkcji we współpracy ze Skype potwierdza dobre relacje między Facebookiem a Microsoftem, który ma być nowym właścicielem Skype. To daje szanse na uruchomienie w przyszłości takich usług, jak możliwość wykonywania połączeń telefonicznych z poziomu Facebooka.

Poniżej film prezentujący wideoczat Facebooka:

>>> Czytaj: Zuckerberg najpopularniejszy na Google+


Następny artykuł » zamknij

Nokia wycofuje się z Japonii

Źródło: Facebook
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy