Facebook: przychody rosną, zysk spadł, a przyszłość tylko w urządzeniach mobilnych

31-01-2013, 08:56

Liczba mobilnych użytkowników Facebooka zaczyna przekraczać liczbę użytkowników "webowych". Firma musi więc znaleźć sposoby na mobilne zarabianie, musi eksperymentować, ale już teraz jej wydatki są o wiele większe niż w przeszłości - wynika z ogłoszonych wczoraj wyników finansowych Facebooka.

Wczoraj Facebook po raz trzeci w swojej historii ogłosił wyniki finansowe (jako spółka publiczna). Przebiły one oczekiwania analityków, ale mimo wszystko cena akcji Facebooka poszła w dół. Nietrudno zrozumieć dlaczego.

Przychód Facebooka w górę, zysk w dół

Przyjrzyjmy się najważniejszym liczbom.

  • Przychody Facebooka wzrosły - w IV kwartale 2012 r. wyniosły 1,5 mld USD, co oznacza wzrost o 40% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
  • Zysk netto spadł - wyniósł tylko 64 mln dolarów, czyli spadł aż o 79% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
  • Przychody z reklam - wyniosły 1,33 mld dolarów, czyli stanowiły 84% wszystkich przychodów. Wysokość tych przychodów wzrosła w IV kwartale 2012 r. o 43% r/r.
  • Przychód z urządzeń mobilnych - wyniósł 23% przychodów z reklam w minionym kwartale, a jego wzrost jest szacowany na 43%.

Spadek zysku pomimo wzrostu przychodów oznacza szybko rosnące wydatki. W przypadku Facebooka były to wydatki m.in. na badania i rozwój. Firma nie może się opierać wyłącznie na istniejącej dotychczas usłudze społecznościowej - stało się to jasne jak nigdy wcześniej.

Wykres poniżej prezentuje wzrost przychodów Facebooka w ujęciu kwartalnym i rocznym.

wykres

Facebook - dostawca usługi mobilnej

Wiele o kondycji Facebooka mówią także dane operacyjne, czyli te dotyczące zmian w liczbie i strukturze użytkowników.

  • Liczba użytkowników aktywnych miesięcznie (MAU) wyniosła 1,06 mld na koniec ostatniego kwartału 2012 roku, co oznacza wzrost o 25% w porównaniu z ostatnim kwartałem poprzedniego roku.
  • Liczba użytkowników aktywnych dziennie (DAU) wynosiła średnio 618 mln, czyli 28% więcej niż rok wcześniej.
  • Liczba mobilnych MAU wyniosła 680 mln, czyli wzrosła o 57% r/r.

Co ważne - liczba mobilnych DAU (użytkowników  aktywnych dziennie) po raz pierwszy w ubiegłym kwartale przekroczyła liczbę "webowych" DAU. Z tego powodu niektóre gazety już ogłosiły Facebooka "dostawcą usługi mobilnej" i firma musi się liczyć z takim charakterem swoich usług. Teraz jest jej potrzebna nie tylko metoda zarabiania. Potrzebny jest sposób, by zarobić na usłudze dostarczanej na te najmniejsze ekrany.

Wykres poniżej prezentuje wzrost liczby mobilnych MAU (użytkowników aktywnych miesięcznie).

wykres

Facebook walczy o uznanie inwestorów

Mówiąc o przeskoku na urządzenia mobilne, Mark Zuckerberg powtarzał słowa "okazje", "możliwości". Podkreślał, że urządzenia mobilne to przede wszystkim szansa na objęcie zasięgiem większej liczby ludzi. To prawda, choć spadające ceny akcji Facebooka zdają się dopowiadać istotną uwagę - te wielkie możliwości trzeba jakoś spieniężyć.

W zeszłym kwartale stało się jasne, że do robienia pieniędzy nie wystarczą gry. Przychód mobilny co prawda rośnie, ale czy wystarczająco szybko? Facebook teoretycznie może dobrnąć do momentu, gdy przychody z użytkowników webowych się skończą, a przychody z użytkowników mobilnych będą jeszcze zbyt małe. 

Sonda
Inwestowałbyś teraz w akcje Facebooka?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Z wystąpień przedstawicieli Facebooka można wyczytać, że z powrotem zaczęli oni wierzyć w reklamę. Wpisy sponsorowane wbrew obawom nie spowodowały żadnej rebelii użytkowników. W tym roku Facebook udostępnił także e-handlową usługę z prezentami, ale nie wyszczególniono przychodów z tej usługi, co sugeruje, że nie wpłynęła ona znacząco na przychody Facebooka.

Mówiąc najogólniej - swoimi wynikami finansowymi Facebook jeszcze nie przekonał inwestorów co do swojej świetlanej przyszłości. Może uda się następnym razem?

Czytaj także: Twitter ustąpił miejsca: Google+ drugim największym serwisem społecznościowym


Źródło: Facebook
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy