Facebook i Google+ źle podchodzą do kwestii anonimowości?

18-10-2011, 10:23

Twórca serwisu 4chan skrytykował popularne usługi społecznościowe, które jego zdaniem zbyt upraszczają sposób, w jaki ludzie mogą się prezentować w sieci.

Chris Poole, znany w sieci jako "moot", stwierdził na konferencji Web 2.0, że twórcy Facebooka nie rozumieją ludzkiej natury bądź upraszczają ją celowo, by osiągnąć większe zyski.

Czytaj także: Wielka Brytania nie będzie blokowała Facebooka

- Portret cyfrowej tożsamości zbyt często malowany jest tylko czarną i białą farbą - powiedział Poole. - To, kim jesteś w sieci, ma być tym, kim jesteś offline. Jego zdaniem zupełnie nie odpowiada to faktycznemu modelowi, w jaki ludzie chcieliby prezentować się przed innymi: Nie chodzi o to, z kim dzielisz się swoimi statusami, ale kim jesteś, gdy to robisz.

Twórca 4chana dodał również, że "tożsamość jest pryzmatyczna", a wymuszanie na internautach posługiwania się swoimi prawdziwymi danymi, jest po prostu zbyt dużym uproszczeniem. Zdaniem Poole'a dobrym przykładem są tutaj hakerzy, którzy do dziś wykorzystują nicki, by porozumiewać się w sieci z innymi członkami społeczności.

- Twitter radzi sobie pod tym względem najlepiej - zauważa twórca 4chana. Mikroblogowa usługa pozwala m.in. na tworzenie kilku kont oraz posługiwanie się zmyślonymi danymi. W przypadku Facebooka czy Google+ jest to oczywiście zabronione, a dodatkowo serwis wyszukiwarkowego giganta słabo radzi sobie z tworzeniem "zrozumiałych adresów URL" do dzielenia się informacjami z innymi internautami.

Już na początku roku Poole, który stworzył witrynę umożliwiającą anonimowe wymienianie się obrazkami i dyskutowanie, krytykował Marka Zuckerberga za wymuszanie stosowania prawdziwych danych na Faceboooku. Jak zapewniał, jeśli nie musimy podpisywać się swoim imieniem i nazwiskiem, możemy dokładniej pokazywać to, jacy jesteśmy naprawdę.

Czytaj także: Przycisk +1 teraz także w reklamach graficznych


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930