Facebook hamuje przed giełdowym debiutem

24-04-2012, 06:36

Wyniki finansowe Facebooka nieco pogorszyły się w ostatnim kwartale - ujawnił społecznościowy gigant na początku tygodnia. Zdaniem analityków może to być próba zwiększenia stabilizacji witryny przed zbliżającym się debiutem giełdowym.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Witryna stworzona w 2004 roku przez Marka Zuckerberga odwiedzana jest już przez ponad 900 milionów użytkowników miesięcznie, natomiast łączna liczba pracowników Facebooka przekracza 3,5 tysiąca. Tylko w ciągu ostatniego roku społecznościowy gigant zatrudnił około tysiąca osób.

Finansowe spadki

Facebook przed amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ujawnił w poniedziałek, że w pierwszym kwartale przychody firmy sięgnęły 1,06 miliarda dolarów, co jest spadkiem o 6% w stosunku do trzech ostatnich miesięcy ubiegłego roku. Jak zauważa agencja Reuters, był to pierwszy spadek kwartalny korporacji od przynajmniej 2010 roku.

Jeszcze bardziej, bo aż o 12% spadły zyski, które na początku roku wynosiły 205 milionów dolarów (233 miliony dolarów przed rokiem). Jednocześnie gwałtownie wzrosły wydatki, które w ciągu 12 miesięcy niemal się podwoiły, znacznie przekraczając zyski koncernu.

Przygotowanie do IPO?

Zdaniem analityków niekorzystne dane finansowe w tak szybko rozwijającej się firmie mogą być efektem przygotowania do debiutu giełdowego. Skala spadków nieco jednak zaskoczyła. To było największe spowolnienie, jakiego mogliśmy się spodziewać - powiedział analityk Brian Wieser z Pivotal Research Group.

- Nieważne, jak całość zostanie podzielona, jednak gdy firma rosnąca tak szybko traci tak dużo w jakimkolwiek obszarze, będzie to co najmniej niepokojące dla inwestorów - powiedział Wieser. Jego zdaniem Facebookowi nie pomoże również gigantyczna wycena, która może przekraczać nawet 100 miliardów dolarów.

Choć w ostatnim czasie Facebook starał się prawdopodobnie unikać wprowadzania rewolucyjnych zmian, przekładające się na to wyniki finansowe mogą mocno utrudnić mu wejście na amerykański parkiet. Największym problemem jest uświadomienie sobie, że Facebook nie będzie miał łatwego okresu, gdy będzie musiał się spotkać z wysokimi oczekiwaniami publicznego rynku - uważa Jeff Sica szefujący funduszowi SICA Wealth Management.

Czytaj także: Facebook na giełdzie od 17 maja(?)Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.