Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Facebook chce stworzyć e-portfel? Pozna nasze wydatki!

15-04-2014, 11:21

Facebook chce dostarczać usługi finansowe i stara się o stosowną zgodę władz w Irlandii - donosi Financial Times. Jeśli to prawda, Facebook zyska nie tylko nowe źródło przychodu.

E-portfel od Facebooka?

Jak donosi Financial Times, Facebook przygotowuje się do uruchomienia usług finansowych, obejmujących przechowywanie pieniędzy, przekazywanie ich innym użytkownikom oraz płacenie. Gazeta twierdzi (powołując się na własne źródła), że Facebook w ciągu kilku tygodni ma otrzymać zgodę władz Irlandii na dostarczanie takich usług. 

Źródła FT twierdzą również, że Facebook rozmawiał o możliwym partnerstwie z co najmniej trzema startupami z Londynu, które zajmuje są międzynarodowym transferem pieniędzy. Te firmy to TransferWise, Moni Technologies oraz Azimo (zob. FT, Facebook targets financial services).

Obecnie wiele firm stara się rozwijać i tworzyć usługi wygodnych płatności w internecie. Mamy na tym rynku starych graczy takich jak PayPal. Google rozwija usługę Google Wallet, starając się jednocześnie wchodzić na rynki zajęte wcześniej przez PayPala. Są też nowi gracze tacy jak Square Cash, którzy starają się maksymalnie uprościć wysyłanie pieniędzy.

Facebook ma pewne atuty, które pozwalają mu walczyć o ten rynek. Ma pieniądze, które są niezbędne do rozpoczęcia działalności. Posiada też ogromną bazę użytkowników, którzy utrzymują konta na Facebooku nawet wówczas, gdy nieczęsto ich używają. Łatwo sobie wyobrazić zachętę do nowej usługi w stylu "wysyłaj pieniądze do znajomego z Facebooka", albo "płać firmom na Facebooku". 

Niektórzy analitycy sugerują, że tego typu usługi mogą mieć znaczenie dla Facebooka w krajach rozwijających się. Największym rynkiem Facebooka po Stanach Zjednoczonych są Indie. Gigant mógłby przyczynić się do walki z wykluczeniem finansowym. Jest to ciekawa teoria, ale warto zauważyć, że najwyraźniej Facebook chce ruszyć ze swoimi usługami w UE.

Facebook pozna nasze wydatki

Usługi finansowe będą dla Facebooka źródłem przychodu, ale to nie wszystko. Facebook oferując swój e-portfel niewątpliwie zyska dostęp do informacji o wydatkach jego użytkowników. To są bardzo cenne informacje dla reklamodawców, ale także dla władz.

Sonda
Korzystałbyś z usług finansowych Facebooka?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Oczywiście każdy dostawca usług finansowych ma jakieś dane osobowe swoich klientów, ale Facebook oferuje ponadto usługę przeglądania tych danych przez internet. Facebook posiada też ogrom informacji o zainteresowaniach, życiu prywatnym, powiązaniach z innymi osobami.

Oczywiście firma Google też jest e-usługodawcą, który może posiadać takie dane o internautach i dostarcza ona usługę finansową. Nie ukrywajmy jednak, że Facebook jest o wiele lepszą kopalnią wiedzy o internautach i łączenie tej kopalni z usługami finansowymi może przynieść niespodziewane rezultaty.

Czytaj także: Allegro chce, byśmy płacili jednym kliknięciem - wideo
Ostatnie artykuły:


fot. Sean Do


fot. Matryx« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031