Facebook chce, byśmy widzieli wpisy najlepsze, nie zawsze najnowsze

07-08-2013, 13:02

Facebook zmienia strumień wiadomości, aby podbić w górę interesujące wpisy, nawet jeśli są one starsze. Firma ujawniła też więcej informacji o tym, jak wybierane są wpisy do wyświetlenia w pierwszej kolejności.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Przejrzenie wszystkich wpisów publikowanych na Facebooku przez znajomych jest niemożliwe. Co więcej, nie zawsze byłoby korzystne dla użytkownika. Właśnie dlatego Facebook musi mieć algorytm, który ustala, jakie treści mogą najbardziej nas interesować, i wyświetla nam właśnie te treści.

Wczoraj Facebook ogłosił zmiany w strumieniu wiadomości, czemu towarzyszyła konferencja prasowa. Ponadto firma postanowiła uczynić swoje mechanizmy bardziej przejrzystymi i opublikowała blogowy wpis na temat strumienia wiadomości. Jest on adresowany do firm, ale może zainteresować każdego użytkownika.

Niemal połowa przegapionych wpisów

Facebook przyznał, że przy każdej wizycie na Facebooku użytkownik mógłby ujrzeć średnio 1500 nowych wpisów od różnych osób, stron itd. Nie ma możliwości przejrzenia wszystkich, dlatego Facebook wybiera 300 najlepszych wiadomości.

Wybieranie tych najlepszych odbywa się na podstawie:

  • częstotliwości interakcji z danym znajomym lub stroną;
  • liczby polubień, udostępnień i komentarzy (zwłaszcza tych od znajomych);
  • częstotliwości interakcji z danym typem wpisów;
  • tego, czy ludzie na Facebooku ukrywają dany wpis.

Ludzie przeglądają średnio 57% tych 300 najlepszych wiadomości, zazwyczaj omijając pozostałe 43%. Facebok znalazł jednak sposób na podniesienie odsetka przeglądanych wiadomości do 70%.

Podbijanie wpisów pomoże?

Facebook ogłosił wczoraj nowość w strumieniu wiadomości, która określana jest jako Story Bumping (podbijanie wątków). Załóżmy, że użytkownik w czasie przeglądania Facebooka przegapił jakąś wiadomość. Do tej pory taka wiadomość była spychana niżej, ponieważ przy kolejnych logowaniach pojawiały się nowsze wpisy, niekoniecznie bardziej wartościowe.

Teraz Facebook ma zamiar podbijać pozycję tych wątków, które otrzymują więcej polubień i komentarzy, ale mogły zostać przegapione. W ten sposób zaburzona zostanie kolejność chronologiczna, ale teoretycznie powinniśmy widzieć więcej treści naprawdę ciekawych (niekoniecznie najnowszych).

obrazek

Facebook twierdzi, że w testach ta funkcja spowodowała kilkuprocentowy wzrost polubień, komentarzy i udostępnień.

Sonda
Zmiany w strumieniu wiadomości Facebooka idą w dobrym kierunku?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Last Actor i porządek chronologiczny

We wpisie blogowym Facebook opisał Story Bumping i zapowiedział informowanie o kolejnych nowościach. Tymczasem na konferencji prasowej przedstawiono jeszcze inne nowości, m.in. funkcję Last Actor. Chodzi to, że Facebook przedstawi więcej materiałów dotyczących osób, z którymi najczęściej wchodziliśmy w interakcję na Facebooku.

Ponadto Facebook ma zamiar chronologicznie układać niektóre rodzaje postów od konkretnego użytkownika. Chodzi o to, aby nie zaburzyć np. kolejności relacjonowania danego wydarzenia (zob. TechCrunch, Facebook To Publicize News Feed Algorithm Changes, Starting With New “Story Bumping”).

Nowe rozwiązania Facebooka nie zostały jeszcze na dobre wprowadzone, ale już są krytykowane. Z drugiej strony nie można powiedzieć, aby algorytmy stosowane obecnie dawały jakiś olbrzymi komfort. Facebook musi nieco eksperymentować.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.