ETS: Państwa UE mają wolną rękę w regulowaniu zakładów bukmacherskich online

30-09-2009, 23:49

Zgodnie z wyrokiem wydanym przez ETS, państwa UE mają swobodę w wydawaniu zakazów oferowania gier przez internet. Czy daje to możliwość prowadzenia zakładów internetowych w Polsce, pomimo zakazu ich promocji poza punktami przyjmowania?

Zapadł wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości stwierdzający, że państwa członkowskie Unii Europejskiej mają duży wpływ w kwestii regulowania rynku zakładów wzajemnych, a sektor gier oferowanych przez internet nie jest uregulowany na poziomie UE.

Przyczynę braku jednoznacznych wytycznych, dotyczących regulacji rynku zakładów wzajemnych w państwach członkowskich UE może tłumaczyć wyrok ETS z dnia 8 września 2009 roku w sprawie zakładów bukmacherskich przyjmowanych w Portugalii. Czytamy w nim, że "uregulowanie gier liczbowych stanowi część dziedziny, w której pomiędzy państwami członkowskimi istnieją znaczne rozbieżności dotyczące wartości moralnych, religijnych i kulturalnych. W braku harmonizacji wspólnotowej w tym zakresie do każdego państwa członkowskiego z osobna należy ocena w tych dziedzinach według własnej skali wartości wymogów związanych z ochroną danych".

Wg wydanego przez ETS wyroku "państwa członkowskie korzystają ze swobody w ustalaniu celów ich polityki w dziedzinie gier losowych i w razie potrzeby szczegółowego określenia poziomu ochrony, do którego dążą".

W Polsce Art. 7 pkt 3 Ustawy o grach i zakładach wzajemnych stanowi, że"przyjmowanie zakładów wzajemnych dozwolone jest wyłącznie w punktach przyjmowania zakładów wzajemnych". W związku z tym, regulator nie dopuszcza możliwości zawierania zakładów w żaden innych sposób niż poprzez punkt przyjmowania zakładów.

Sonda
Zakłady internetowe powinny być legalne w Polsce?
  • Zdecydowanie tak
  • Nie zgadzam się
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

ETS przestrzega także, że "z powodu braku bezpośredniego kontaktu pomiędzy konsumentem, a podmiotem prowadzącym gry, gry losowe dostępne przez Internet wiążą się z innym i bardziej znaczącym ryzykiem w porównaniu do tradycyjnego rynku takich gier, jeżeli chodzi o ewentualne oszustwa popełnione przez podmioty prowadzące te gry wobec konsumentów".

Trybunał ustosunkował się też w sprawie sponsorowania zawodów sportowych przez podmioty, które przyjmują zakłady związane z tymi zawodami. Stwierdził, że "nie można wyłączyć możliwości […], że taki podmiot […] znajdzie się w sytuacji, która umożliwi mu wywieranie bezpośredniego lub pośredniego wpływu na ich wynik, umożliwiając mu tym samym zwiększenie zysku".

Warto dodać, że w Polsce także zabroniona jest promocja zakładów wzajemnych poza punktami przyjmowania takich zakładów.

Aktualizacja

Dziennik Internautów spytał o legalność zakładów internetowych w Polsce, jednak ani od rzecznika prasowego Ministerstwa Finansów, ani rzecznika prasowego UOKiK nie uzyskaliśmy odpowiedzi w tej sprawie. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy