ePUAP i problemy z certyfikatem bezpieczeństwa

29-06-2010, 13:52
Listy Czytelników

"This Connection is Untrusted" - taki komunikat otrzymał jeden z Czytelników Dziennika Internautów podczas próby zalogowania się do ePUAP (elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej). Z prośbą o wyjaśnienia zwróciliśmy się bezpośrednio do MSWiA.

ePUAP i untrusted connection (screen nadesłany przez Czytelnika)
fot. - ePUAP i untrusted connection (screen nadesłany przez Czytelnika)
Po lewej stronie można obejrzeć nadesłany przez Czytelnika zrzut ekranu, na którym widać komunikat wyświetlony przez przeglądarkę Firefox 3.6. To wstyd, żeby zaufana platforma miała nieaktualny certyfikat - napisał do redakcji Czytelnik. Dwa tygodnie temu (16.06) skierowaliśmy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zapytanie w tej sprawie, dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedź.

Jacek Sońta, Naczelnik Wydziału Komunikacji i Promocji MSWiA, udzielił redakcji Dziennika Internautów następujących wyjaśnień:

uprzejmie informuję, że problem (...) dotyczył niektórych przeglądarek internetowych (Firefox i Opera), które w swych najnowszych wersjach z nieznanych powodów nie mają zaimplementowanych certyfikatów wszystkich głównych urzędów centrów certyfikacji, z których pochodzą zastosowane na platformie ePUAP certyfikaty SSL (GlobalSign i Unizeto).

To właśnie brak domyślnie zaimplementowanych w przeglądarce certyfikatów głównych urzędów certyfikacji mógł powodować przytoczony komunikat o błędzie. Należy podkreślić, że w przypadku innych przeglądarek, np. Internet Explorer bądź Chrome, problem ten nie występował.

W chwili obecnej została zmodyfikowana konfiguracja urządzeń SSL, tak aby problem ten ponownie nie występował dla żadnej z popularnych przeglądarek internetowych.

Ponadto uprzejmie informuję, że certyfikaty SSL stosowane do zabezpieczenia komunikacji między platformą ePUAP a użytkownikiem są ważne i zawsze były ważne.

Przedstawiciel MSWiA podziękował za zwrócenie uwagi na problem, dodając: Staramy się, aby wszelkie głosy użytkowników były brane pod uwagę, są one dla nas niezwykle cenne i pozwalają lepiej dostosować platformę do pokładanych w niej oczekiwań.

>> Czytaj także: (e)PUAPka e-administracji


Źródło: DI24.pl
UWAGA: UWAGA: Wybrane listy, przesłane do redakcji Dziennika Internautów, publikujemy, by umożliwić ich autorom dotarcie do szerszego grona odbiorców. Czytelnicy mogą podzielać zawarte w nich poglądy lub mieć odmienne zdanie - zachęcamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach. Treści publikowanych listów mogą zawierać prywatne poglądy internautów, które nie odzwierciedlają poglądów redakcji DI. Listy prosimy kierować na adres: listy@di.com.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy