EKUZ - czym jest karta EKUZ, jak ją wyrobić?

13-01-2021, 10:25

Marzysz o zagranicznej podróży? Zbierasz środki na ten cel od dłuższego czasu? To pragnienie dotyczy wielu z nas - poznawanie świata, odmiennych zwyczajów, zabytków oraz ludzi czy kuchni lokalnej to szansa na relaks i czerpania z życia pełnymi garściami. Wielu z nas nie myśli jednak wówczas o takich kwestiach jak ubezpieczenie. To nie tylko komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa, ale także szereg korzyści. Nikt z nas nigdy nie spodziewa się, że ulegnie wypadkowi czy poważnej chorobie, jednak niestety takie zdarzenia mają miejsce i mogą dotknąć każdego z nas. To tłumaczy, dlaczego warto zawczasu wyposażyć się w taką kartę.

1. Czym jest EKUZ?

2. Kto może starać się o EKUZ?

3. EKUZ - korzyści

czym jest karta EKUZ i jaką wyrobić

Czym jest EKUZ?

Innymi słowy - jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą z powodzeniem można wyrobić bez dodatkowych opłat w pobliskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. To co należy zarobić to ze strony NFZ zapisać odpowiedni wniosek, wypełnić oraz wysłać pod wskazany adres za pośrednictwem poczty lub maila. Na rozpatrzenie wniosku należy z reguły poczekać kilka dni. Odbiór karty EKUZ może odbyć się na dwa sposoby: osobiście w placówce NFZ lub za pośrednictwem poczty, jeśli zostało to uprzednio oznaczone we wniosku.

Tutaj dowiesz się, jak uzyskać kartę EKUZ krok po kroku: https://porownywarka-ubezpieczen.pl/EKUZ-czym-jest-karta-EKUZ-jak-ja-wyrobic/. Warto jednak pamiętać, że w sezonie wakacyjnym liczba takich wniosków może napływać zdecydowanie liczebniej niż w pozostałym okresie roku - dlatego warto zadbać o jej wyrobienie odpowiednio wcześniej. 

Kto może starać się o EKUZ?

To wszyscy ci, którzy są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, czyli:

- osoby zatrudnione w ramach UOP oraz prowadzące własną działalność,

- osoby pracujące na umowie zlecenie,

- emeryci i renciści,

- bezrobotni zarejestrowani w UP, którzy zostali w ten sposób zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego.

EKUZ przysługuje także tym dzieciom poniżej 18 roku życia, które zostały zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego oraz małżonkowie osób zatrudnionych, którzy zostali dopisani do ubezpieczenia pracującego członka rodziny.

Sprawdź propozycje prywatnych ubezpieczeń na https://porownywarka-ubezpieczen.pl.

EKUZ - korzyści

Podsumowując - zdobycie karty EKUZ nie jest trudnym zadaniem. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu niezbędnych gratyfikacji i ułatwień - wówczas powinieneś poświęcić odpowiednią uwagę na zrealizowanie tej karty. Jeśli bowiem ulegniesz wypadkowi bądź zachorujesz przebywając za granicą - wówczas musisz opłacić za własne pieniądze takie leczenie. Jeżeli jednak posiadasz EKUZ - wówczas jest ono swojego rodzaju przeniesieniem ubezpieczenia zdrowotnego, które posiadasz w Polsce - poza jej granicę. To oznacza, ze w przypadku nagłej choroby lub wypadku jako turysta możesz z powodzeniem korzystać z zagranicznej opieki medycznej.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag nolstag EKUZ
To warto przeczytaćfot. elenabsl
fot. ink drop  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: