Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ekstradycją Dotcoma zajmie się Sąd Najwyższy. Władze USA nie mają łatwo

17-05-2013, 09:01

Czy władze USA będą musiały przedstawić wszystkie dowody przeciw Dotcomowi, by uzyskać ekstradycję? O tym zdecyduje Sąd Najwyższy Nowej Zelandii, a chodzi o tylko jeden wątek w tej złożonej sprawie.

Jak podaje nowozelandzki Stuff.co.nz, Sąd Najwyższy Nowej Zelandii zgodził się na rozpatrzenie sprawy dotyczącej ekstradycji Kima Dotcoma.Mówiąc ściślej, sąd zadecyduje, czy władze USA w celu uzyskania ekstradycji będą musiały przedstawiać wszystkie dowody przeciwko założycielowi Megaupload. Żądają tego obrońcy Dotcoma, którzy jeszcze przed ekstradycją chcą wykazać jego niewinność. 

Data rozprawy przed Sądem Najwyższym ma być jeszcze ustalona (zob. Stuff.co.nz, Dotcom granted leave for Crown appeal).

Ekstradycja ciągle daleko...

Nowozelandzki sąd dopiero w sierpniu ma zdecydować o tym, czy Kim Dotcom będzie poddany ekstradycji do USA. Warto przy tym pamiętać, że minął niemal rok i cztery miesiące od jego zatrzymania i zamknięcia Megupload, a decyzja o ekstradycji miała być pierwotnie wydana w ubiegłym roku. Potem dwukrotnie ją odkładano.

Im dłużej drążono tę sprawę, tym bardziej wychodziły na jaw nieprawidłowości działania władz. Szczególne emocje wzbudziło to, że Dotcoma zatrzymano na podstawie nieważnego nakazu, założyciel Megaupload był ponadto nielegalnie szpiegowany przez władze.

Dopiero w marcu ubiegłego roku władze USA odniosły drobne zwycięstwo. Sąd Apelacyjny uznał, że w celu uzyskania ekstradycji Dotcoma do Stanów Zjednoczonych władze tego kraju nie będą musiały przedstawiać wszystkich dowodów przeciwko Megaupload. Wcześniej dwa inne sądy uznały, że władze USA powinny przedstawić wszystkie dowody.

... a wątpliwości narastają

Konieczność przedstawienia wszystkich dowodów oczywiście nie jest na rękę władzom USA. Po pierwsze, muszą one lepiej przygotować się do procesów w nowozelandzkich sądach. Po drugie, przy uważnym badaniu sprawy rośnie prawdopodobieństwo udowodnienia, że ekstradycja nie jest uzasadniona. Sąd Apelacyjny ułatwił więc sprawę Amerykanom, ale Sąd Najwyższy może odwrócić skutek tej decyzji.

Sonda
Czy Kim Dotcom dotrze wreszcie do USA i zostanie tam skazany?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Można się spodziewać, że postępowanie przed Sądem Najwyższym spowoduje kolejne odroczenie wydania decyzji w sprawie ekstradycji. Im dłużej to wszystko trwa, tym więcej jest wątpliwości co do tego, czy działalność Megaupload jakkolwiek naruszała prawo. Wiadomo przykładowo, że serwis współpracował nawet z organami ścigania, gdy te prosiły o dane użytkowników podejrzanych o piractwo.

Niezależnie od tych wątpliwości nowe Mega działa w najlepsze.

Czytaj także: Mega ma już 3 miliony użytkowników. Wymieniają się plikami na potęgę!


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik