E-sąd wydał pierwsze wyroki

30-07-2019, 16:45

Nowy polubowny e-sąd rozpoznał już pierwsze sprawy. Średnia wartość pozwów złożonych do niego przez firmy wyniosła 18 tysięcy złotych. Arbitrzy, czyli notariusze ze Stowarzyszenia Notariuszy RP mieli zgodnie z regulaminem 3 tygodnie na wydanie wyroków. Pierwsze 8 spraw rozstrzygnęli jednak szybciej - ostateczne orzeczenia wydawali średnio po 11 dniach.

Pierwsze sprawy, którymi zajął się polubowny sąd elektroniczny Ultima Ratio dotyczyły między innymi rozliczeń firm w zakresie najmu powierzchni handlowej.

Wśród firm pozywających była firma działająca na rynku branży nieruchomości komercyjnych. Jan Mroczka, Prezes Rank Progress, zauważa, że w sądach tradycyjnych takie sprawy trwają z reguły latami. Tutaj miał gwarancję, że notariusz, czyli z założenia osoba reprezentująca obydwie strony sprawy, wyda sprawiedliwy wyrok najpóźniej po trzech tygodniach. Okazało się nawet, że sprawy mogą być rozpatrywane szybciej. Bez rozpraw, bez delegacji, bez jeżdżenia w różne strony Polski. Dowody, oświadczenia i pozwy - wszystko pełnomocnicy złożyli poprzez system informatyczny.

Robert Szczepanek, współtwórca pierwszego e-sądu zaznacza, że po wydaniu wyroku przez arbitra, strony powinny je niezwłocznie wykonać. Jeśli tak się nie stanie, wyrok trafia do Sądu Apelacyjnego, który nadaje klauzulę wykonalności. 

Ultima Ratio rozpatruje sprawy gospodarcze, w których stronami są firmy i przedsiębiorstwa. E-sąd budowany przez ostatnie 2 lata swoją premierą miał w kwietniu tego roku. Żeby złożyć pozew, obydwie strony muszą zgodzić się na rozstrzygnięcie sporu właśnie przez sąd elektroniczny. 

E-sąd rozpatruje sprawy wyłącznie przez internet - nie posiada budynku, w którym trzeba się stawić, nie organizuje rozpraw, na które trzeba dojechać. Pozew składa się w ciągu kilku minut, po zalogowaniu się do systemu informatycznego. Sąd korzysta z profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego oraz e-dowodów tożsamości. Ułatwia to identyfikację tożsamości użytkowników, którzy będą występować przed sądem w charakterze stron. Arbitrami są notariusze przeszkoleni w Stowarzyszeniu Notariuszy RP. 

Wygodne jest prezentowanie materiału dowodowego - w przypadku na przykład roszczeń z rękojmi za wady rzeczy sprzedanej, strona będzie mogła wprost z aplikacji mobilnej nakręcić telefonem komórkowym film obrazujący wady oraz jednym kliknięciem umieścić go na profilu danej sprawy. W analogiczny sposób możliwa jest prezentacja zdjęć, skanów pism, linków, nagrań audio, zrzutów ekranu i innych tego typu materiałów. Arbiter zaś ma możliwość kontaktowania się ze stronami poprzez dedykowany każdej sprawie czat. 

Źródło: Ultima Ratio


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930