E-recepty obowiązkowe od 8 stycznia. Co to oznacza dla pacjenta? Kiedy lekarz może wystawić receptę papierową?

14-01-2020, 15:40

Od niedawna polscy lekarze mają możliwość wystawiania recept elektronicznych. W ubiegłą środę 8 stycznia zmieniły się w tej kwestii przypisy i e-recepty przestały być już tylko udogodnieniem, a stały się obowiązkowe. Istnieją jednak wyjątkowe sytuacje, w których lekarz może wystawić receptę papierową.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wprowadzenie obowiązku wystawiania recept elektronicznych, to krok ku cyfryzacji polskiego systemu opieki zdrowotnej. Jednak nie tylko lekarze powinni przygotować się na zmiany. Również pacjenci muszą nauczyć się korzystać z e-recept.

Tuż po wyjściu z gabinetu pacjent otrzyma 4-cyfrowy kod dostępu za pośrednictwem wiadomości SMS, wiadomość e-mail z e-receptą w wersji PDF, wydruk informacyjny. Daje nam to zatem trzy możliwości zrealizowania recepty elektronicznej w wybranej aptece. Pierwsza z nich to podyktowanie farmaceucie otrzymanego kodu SMS i podanie swojego numeru PESEL. Druga opcja to okazanie za pomocą tabletu lub telefonu kodu kreskowego z maila lub posłużenie się 44-cyfrowym kluczem dostępu z pliku. Ostatnia możliwość to udanie się do apteki z wydrukiem informacyjnym. Jak tylko farmaceuta odczyta dane z dokumentu, trafi on z powrotem w ręce pacjenta.

- Wreszcie każdy będzie mógł bez problemów przeczytać swoją receptę, dobrze, że będzie też ona zawsze pod ręką. Skorzystanie z e-recepty w pełni wirtualnej, czyli bez wydruku, wymaga za pierwszym razem zalogowania się do systemu IKP. Można to zrobić np. za pomocą Profilu Zaufanego, który staje się coraz bardziej powszechny, co było widoczne m.in. podczas dopisywania się do list wyborczych w ubiegłym roku. Na szczęście Internetowe Konto Pacjenta musimy skonfigurować tylko raz, aby potem przy każdej wizycie u lekarza e-recepty przychodziły nam już automatycznie na telefon - ocenia Maja Wiśniewska z SMSAPI. 

Choć e-recepty stały się obowiązkowe, w wyjątkowych sytuacjach lekarze będą mieli wybór między elektroniczną a papierową wersją recepty. Dotyczy to takich przypadków jak:

  • brak dostępu do systemu e-zdrowie (awaria, problem z internetem, brak prądu),
  • recepta dla osoby o nieustalonej tożsamości,
  • recepta transgraniczna,
  • recepta wystawiona na leki z importu docelowego,
  • recepta pro auctore i pro familiae. 

E-recepta ważna jest 365 dni (1 rok) pominąwszy preparaty immunologiczne, recepty na leki psychotropowe, odurzające oraz antybiotyki.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.