e-Podpisy dla unijnego rynku - ruszyły konsultacje

18-02-2011, 13:54

W jaki sposób podpisy elektroniczne mogą przyczynić się do rozwoju europejskiego jednolitego rynku cyfrowego? Takie pytanie skierowała Komisja Europejska do obywateli i przedsiębiorców w ramach nowych konsultacji. Zebrane opinie zostaną wykorzystane do przeglądu istniejącej dyrektywy w sprawie podpisów elektronicznych oraz w celu przygotowania inicjatywy na rzecz wzajemnego uznawania elektronicznej identyfikacji i elektronicznego uwierzytelniania.

Komisja Europejska jest zdania, że jednym z ważniejszych czynników hamujących rozwój unijnej gospodarki internetowej jest niski poziom zaufania, jaki wykazują konsumenci i przedsiębiorstwa. Komisja uważa też, że podpisy elektroniczne oraz identyfikacja elektroniczna (eID) i uwierzytelnianie elektroniczne mogą stanowić ważne narzędzie umożliwiające użytkownikom i usługodawcom korzystanie z bezpiecznych, wiarygodnych i łatwych w użyciu usług internetowych, przy czym jednak rozwiązania te będą skuteczne tylko wtedy, gdy będą funkcjonowały we wszystkich państwach członkowskich.

W celu rozwiązania tych kwestii w europejskiej agendzie cyfrowej zapowiedziano przegląd dyrektywy w sprawie podpisów elektronicznych (1999/93/WE) oraz inicjatywę na rzecz zapewnienia wzajemnego uznawania elektronicznej identyfikacji i elektronicznego uwierzytelniania.

>>> Czytaj: Prezes UKE: roaming do poprawy

Do udziału w konsultacjach w tym zakresie zaproszeni są wszyscy obywatele. Celem konsultacji społecznych jest zebranie uwag i opinii na temat:

  • oczekiwań obywateli i przedsiębiorstw wobec unijnych przepisów dotyczących podpisów elektronicznych, identyfikacji elektronicznej i uwierzytelniania elektronicznego, a w szczególności uwag na temat ogólnej użyteczności podpisów elektronicznych i elektronicznej identyfikacji, potrzeb użytkowników i konkretnych sektorów biznesowych, korzyści społeczno-gospodarczych, obszarów zastosowań, ewentualnych dodatkowych usług zwiększających poziom zaufania (np. oznaczanie czasem), stosowania wspomnianych rozwiązań w urządzeniach mobilnych oraz prawnej uznawalności elektronicznej zgody wyrażonej przez kliknięcie przycisku "Akceptuję";
  • stanowiska sektora TIK (technologii informacyjno-komunikacyjnych) na temat tego, jak najlepiej przygotować systemy podpisu elektronicznego na nadchodzące zmiany wynikające z rozwoju technologii;
  • wspólnego zbioru zasad, którymi należy się kierować przy wzajemnym uznawaniu identyfikacji elektronicznej i uwierzytelniania elektronicznego w Europie;
  • potencjalnego wkładu sektora badań i innowacji w opracowywanie nowych rozwiązań uwierzytelniających wykorzystujących identyfikację elektroniczną i podpisy elektroniczne, takich jak infrastruktura klucza publicznego (PKI) stosowana obecnie na potrzeby łatwego zarządzania podpisami elektronicznymi czy też dowodów eID.

Dokument konsultacyjny dostępny jest na stronie Komisji Europejskiej. Konsultacje internetowe potrwają do dnia 15 kwietnia 2011 r.

Komisja wspiera już realizowany na dużą skalę projekt pilotażowy pod nazwą STORK mający na celu zapewnienie transgranicznej uznawalności systemów elektronicznej identyfikacji oraz łatwego dostępu do usług publicznych w 18 państwach w Europie. Celem tego projektu jest umożliwienie obywatelom UE potwierdzania swojej tożsamości i korzystania z krajowych systemów tożsamości elektronicznej (hasła, dowody tożsamości, telefony komórkowe i inne) na terytorium całej UE, a nie tylko w swoim ojczystym kraju.

>>> Czytaj: UE do tyłu prawem dla usług satelitarnych


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031