e-Handel: Europejskie Prawo Umów o krok bliżej

12-10-2011, 09:27

Stworzenie unijnych przepisów regulujących sprzedaż transgraniczną w Unii Europejskiej to jeden z celów polskiej prezydencji. Wczoraj Komisja Europejska przedstawiła wniosek w sprawie ustanowienia takiego zbioru przepisów. Kupujący będą mogli zdecydować, czy chcą kupować na zasadach panujących w danym kraju, czy też na wspólnych zasadach unijnych.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Europejskie Prawo Umów znane jest również jako 28. reżim prawny UE lub "Niebieski Guzik". Pod tymi trzema nazwami kryje się ta sama idea.

Obecnie kupując towar w kraju innym niż kraj zamieszkania, musimy liczyć się z odmiennym prawem panującym w tym kraju. W praktyce możemy nie wiedzieć, jakie prawa przysługują kupującym, co może zniechęcać do dokonywania nawet korzystnych zakupów.

Europejskie Prawo Umów ma być zawsze dostępną alternatywą dla prawa krajowego. W praktyce mogłoby to wyglądać tak, że na stronie internetowej przedsiębiorcy prowadzącego sprzedaż przez internet umieszczony byłby niebieski guzik, którego "naciśnięcie" powodowałoby wybór alternatywnego unijnego systemu prawa, na podstawie którego zawierana byłaby umowa. Stąd właśnie chwytliwa nazwa "Niebieski Guzik".

Czytaj: UE: Nowe przepisy o ochronie konsumentów online

Wiele miesięcy temu minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wymienił Europejskie Prawo Umów wśród inicjatyw ważnych dla polskiej prezydencji. W czerwcu za przyjęciem takiego rozwiązania opowiedział się Parlament Europejski. Wczoraj Komisja Europejska przedstawiła wniosek w tej sprawie.

- Różnice w regulacjach prawa umów krajów UE powodują, że przedsiębiorcy podchodzą niechętnie do zawierania umowy sprzedaży w kraju, którego system prawny nie jest im znany. Zainwestowanie w wiedzę o warunkach ważności umowy, skutkach jej niewykonania czy poznanie specyficznych regulacji dotyczących ochrony konsumenta w pojedynczym państwie członkowskim jest relatywnie drogie - kosztuje średnio 10 000 EUR. Ocenia się, że wewnątrzunijne obroty handlowe mogłyby się zwiększyć o 26 miliardów EUR, gdyby przedsiębiorcy w pełni wykorzystywali potencjał handlu transgranicznego - mówił minister Kwiatkowski.

Szacuje się, że tylko 9% polskich konsumentów korzysta z oferty zagranicznych sklepów internetowych, co z pewnością ogranicza możliwość dokonania najbardziej korzystnego dla nich wyboru. 44% Europejczyków nie chce dokonywać zakupów za granicą ze względu na brak pewności w odniesieniu do przysługujących im praw. W ciągu ostatnich 20 lat jednolity europejski rynek przyniósł ogromny rozwój handlu transgranicznego – jednak konsumenci i przedsiębiorcy wciąż nie czerpią pełnych korzyści z rynku Unii Europejskiej, obejmującego 500 milionów osób.

Jeszcze przed formalnym rozpoczęciem polskiej prezydencji Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski prowadził konsultacje polityczne ze swoimi partnerami europejskimi, które miały umożliwić podjęcie stosownej inicjatywy legislacyjnej w zakresie prawa umów. Efektem tych starań było wyrażenie gotowości do rozpoczęcia prac przez większość ministrów sprawiedliwości podczas ich nieformalnego spotkania w lipcu tego roku w Sopocie.

Prezydencja wspólnie z Komisją Europejską w dniach 9 i 10 listopada 2011 r. w Warszawie zorganizują międzynarodową konferencję poświęconą tej tematyce. Prezydencja zamierza rozpocząć formalne prace nad projektem w ramach europejskiej procedury prawodawczej.

Czytaj: Zakupy grupowe – jak egzekwować swoje prawa?Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.