Dziewczyny! Ratujcie europejski przemysł ICT!

07-03-2008, 08:34

Liczba wykwalifikowanych pracowników branży teleinformatycznej jest w Europie wciąż za mała m. in. z powodu stereotypów. Dlatego w przeddzień międzynarodowego dnia kobiet Międzynarodowego Dnia Kobiet Komisja Europejska będzie zachęcać młode Europejki: "Wyjdź z cienia i korzystaj z możliwości InformaTycznych".

Obecnie przemysł teleinformatyczny generuje jedną czwartą całkowitego wzrostu Unii Europejskiej i 4% miejsc pracy. Ciągle jednak brakuje w nim ok. 300 tys. wykwalifikowanych pracowników. Sprawą nadzwyczajnej wagi jest zatem zachęcanie młodych ludzi – w tym kobiet – do wyboru kariery zawodowej w tym sektorze.

Liczba absolwentów w dziedzinie inżynierii wzrosła w UE z blisko 160 tys. w roku 1998 do niecałych 321 tys. w roku 2004. Mimo to roczny przyrost zmniejszył się gwałtownie w tym samym okresie z 60% do 10%. Ta sytuacja jest dość podobna do sytuacji w USA, gdzie liczba studentów pierwszego roku wymieniających informatykę jako swój ulubiony przedmiot zmniejszyła się z prawie 4% do 1%, co jest najniższym wynikiem od 1977 r.(!)

- Jeżeli nie zajmiemy się tym brakiem informatyków i inżynierów, w końcu spowoduje on spowolnienie europejskiego wzrostu gospodarczego, w wyniku czego Europa będzie zagrożona pozostaniem w tyle za swoimi azjatyckimi konkurentami - uważa Viviane Reding, komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów.

Sytuacja dotycząca kobiet jest jeszcze bardziej niepokojąca. W 2004 r. kobiety otrzymały jedynie 19% stopni naukowych. W niektórych krajach, jak Austria, Portugalia i Polska, liczba kobiet wśród absolwentów nawet znacznie spadła od 1998 do 2005 roku. Analiza przeprowadzona w październiku 2007 r. w 150 europejskich przedsiębiorstwach branży telekomunikacyjnej wykazała, że średnia liczba kobiet w kadrach kierowniczych wynosi 6%.

Sonda
Co sądzisz o sytuacji kobiet w branży teleinformatycznej?
  • Jest ich za mało, powinno być więcej.
  • Skoro jest ich mało, to widocznie nie dla nich.
  • Dobrze, że jest ich tak mało.
  • Nie mam zdania.
wyniki  komentarze

Te statystyki można uznać za dowód na to, że wciąż jest wiele do zrobienia w kwestii umocnienia pozycji kobiet w przemyśle ICT. Warto jednak zwrócić uwagę na pierwsze sygnały poprawy sytuacji. Liczba absolwentek na poziomie uniwersyteckim zwiększyła się w Europie niemal we wszystkich obszarach. Liczba kobiet pracujących na stanowiskach kierowniczych w największych przedsiębiorstwach branży technologii teleinformatycznych również rośnie.

Co można zrobić?

Dwa lata temu w celu zainteresowania większej liczby młodych kobiet będących na etapie wyboru przyszłej kariery zawodowej Komisja Europejska rozpoczęła projekt pilotażowy "inicjatywa obserwacji". Program oferuje młodym kobietom możliwość towarzyszenia innej kobiecie na stanowisku kierowniczym w branży teleinformatycznej w trakcie jej typowego dnia pracy.

W przeddzień tegorocznego Międzynarodowego Dnia Kobiet KE zaprezentuje w dniu dzisiejszym w Brukseli wyniki "inicjatywy obserwacji" z 2007 r. W ramach tej konferencji odbędą się również warsztaty na temat sposobów zachęcania młodych kobiet do wyboru kariery zawodowej związanej z branżą teleinformatyczną.

Komisarz Viviane Reding chce posunąć się w tym roku o krok dalej. We współpracy z przemysłem zainicjuje ona "Europejski kodeks najlepszych praktyk dla kobiet w branży teleinformatycznej". Jego celem będzie zatrzymanie zjawiska odchodzenia kobiet z sektora i przełamanie niektórych ze stereotypów dotyczących pracy w tym sektorze. Oczekuje się, że przemysł uzgodni treść kodeksu przed Międzynarodowym Dniem Kobiet w 2009 r.


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031