Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dziennik Internautów naruszył prawa autorskie? Nie! To tylko antypiracki BookID

13-01-2017, 13:46
Aktualizacja: 13-01-2017, 15:13

Jeśli udostępniasz dokumenty na Scribd to mogły być one zablokowane jako pirackie, mimo iż nie doszło do żadnego naruszenia. Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze.

Dziennik Internautów często dołącza do swoich tekstów źródłowe dokumenty np. teksty projektów ustaw, uzasadnienia wyroków, raporty lub dokumenty koncepcyjne instytucji rządowych itd. W tym celu korzystamy z usługi Scribd, która umożliwia nam gromadzenie biblioteki dokumentów oraz wklejanie ich na naszą stronę. Uważamy to za ważny element naszej pracy szczególnie dlatego, że niektóre z tych dokumentów z czasem znikają ze stron rządowych lub baz orzeczeń. Zdarzało się już, że dziennikarze z innych serwisów polegali na kopiach zachowanych przez nas. Jak dotąd zebraliśmy 543 dokumenty i ciągle dochodzą nowe.

Zablokowany z powodu naruszenia... którego nie było

Niestety jeden z tych dokumentów został wczoraj zablokowany z powodu... a jakże... możliwości naruszenia praw autorskich. Chodziło o raport na temat ataków Rosji na system wyborczy w USA. Pod naszym artykułem na temat reakcji USA umieściliśmy kopię raportu wydanego przez US-CERT. W chwili pisania tego tekstu zamiast dokumentu widoczna jest taka informacja. 

Scribd

Czy Dziennik Internautów naruszył prawo autorskie? Nie. Dokument wydany przez US-CERT jest wytworem amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Powstał w ramach działalności organizacji rządowej i z tego powodu jest w USA uznawany za domenę publiczną. Kopie tego raportu znalazły się na wielu innych stronach np. w zasobach Wikimedia Commons. Naprawdę nie było powodu aby Scribd usuwał ten plik. 

Co ciekawe, sam Scribd powiadomił nas, że tymczasowo zablokował nasz plik, mimo że nie musiało dojść do żadnego naruszenia. Oto fragment maila jakiego dostaliśmy. 

This does not mean that an infringement has occurred, or that you have done anything wrong. BookID is part of Scribd's diverse efforts to reinforce the rights of intellectual property rights holders. BookID is reviewing documents on Scribd over the next few weeks for possible matches to copyrighted content. The volume of content prohibits us from proactively reaching out before content is disabled.

There are several reasons why this removal may have occurred. Authors that publish via distribution services like BookBaby, Xlibiris and AuthorHouse may experience temporary removal of duplicate content on Scribd. The presence of classic literature, educational textbooks, religious texts, legal analysis, court cases, and other content in the BookID system may temporarily affect legitimate content in your account during the sweep. Scribd is actively tuning BookID to reduce these types of removals. 

Czyli Scribd wdrożył system skanowania treści pod kątem naruszeń - BookID. Ten system może błędnie oznaczać legalne treści, zwłaszcza jeśli są to dokumenty edukacyjne, klasyczna literatura, teksty religijne albo prawne. Scribd będzie się starał to poprawić i oczywiście wysłaliśmy mu powiadomienie, że ten konkretny dokument nie został udostępniony z naruszeniem praw autorskich. Spodziewamy się, że zgodnie z zapowiedzią Scribd poprawi swój system i nasz plik zostanie odblokowany.

Problem z antypiracką cenzurą 

Jak widać Scribd ma podobne problemy z BookID jak YouTube ze swoim systemem antypirackim (Content ID). Jeśli przetrzymujecie jakieś dokumenty na Scribd to możecie w najbliższym czasie doświadczyć podobnych problemów. 

Jest to kolejny z wielu dowodów, że systemy automatycznego wykrywania treści pirackich są dalekie od doskonałości. Niestety mimo to w Unii Europejskiej proponuje się zmuszenie e-usługodawców do korzystania z takich systemów co wiąże się ze zmianą zasady prawnej, która "stworzyła internet". Nie wątpimy, że walka z naruszeniami jest potrzebna, natomiast zautomatyzowana cenzura prawnoautorska ma jedną poważną wadę. Jest to zautomatyzowane egzekwowanie takiego prawa, które samo w sobie jest trudne w stosowaniu. Nasz przypadek nie jest szczególnie tragiczny czy szokujący, ale inni twórcy mogą naprawdę poważnie ucierpieć z powodu nieuzasadnionych usunięć plików.   

Aktualizacja

Scribd już sprawdził nasze zgłoszenie i przyznał, że dokument został omyłkowo oznaczony jako naruszenie. 

Our team has reviewed your response and has determined that Scribd's BookID copyright protection system likely misidentified your content as infringing. We have restored your content and accompanying metrics. It may take several minutes for restored documents to re-appear on Scribd.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data