Dzień dziecka! Lepiej przyjąć paczkę niż bon

Firma, w której pracujesz, zamierza przekazać twoim dzieciom prezenty z okazji dnia dziecka? Jeśli możesz wybrać pomiędzy bonem, kartą przedpłaconą albo paczką, na pewno nie wybieraj tego pierwszego. Tym sposobem możesz uniknąć podatku, jeśli świadczenie sfinansowane będzie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a jego wartość nie przekroczy 380 zł. Z bonu o wartości 380 zł w kieszeni zostanie ci tylko 312 zł.

Pracownicy często dostają od pracodawców bony na zakup towarów bądź usług. Okazją może być Dzień Dziecka czy święta Bożego Narodzenia. Dodatkowy zastrzyk gotówki w takiej czy innej postaci zawsze się przyda. Pamiętać jednak należy, że tego typu świadczenia są opodatkowane.

Bony opodatkowane są podatkiem dochodowym

Nieodpłatne świadczenia otrzymane od pracodawcy, podobnie jak przychody w formie pieniężnej, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 11 ust. 1 ustawy o PIT). Do takich właśnie świadczeń możemy zaliczyć także bony. Nie ma w tym przypadku żadnej ulgi. Zatem jeśli pracownik otrzyma z okazji Dnia Dziecka bon o wartości 380 zł, jego faktyczna wartość zmniejszy się do 312 zł, jeśli bon jest sfinansowany z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych  (przy założeniu, że pracownik płaci podatek według stawki z pierwszego progu skali – 18%).

Jest ulga

Przepisy ustawy o PIT (art. 21 ust. 1 pkt 67 ) przewidują jednak sytuację, w której otrzymane przez pracownika świadczenia dodatkowe nie będą stanowiły przychodu, czyli nie będą opodatkowane. Stanie się tak, gdy spełnione będą łącznie trzy warunki:

  1. świadczenie będzie sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych w związku z finansowaniem działalności socjalnej pracodawcy,
  2. łączna wartość wszystkich świadczeń nie przekroczy kwoty 380 zł w ciągu całego roku podatkowego,
  3. świadczeniami tymi będą świadczenia rzeczowe lub pieniężne w całości sfinansowane z powyższych funduszy. Jednak świadczeniami takimi nie mogą być bony, talony i inne znaki uprawniające do wymiany na towary lub usługi itp.

Zatem gdyby nawet pracodawca sfinansował zakup bonów z funduszu świadczeń socjalnych, i tak pracownik zapłaci od niego podatek (bon taki, tak jak pozostałe świadczenia sfinansowane z tego funduszu, nie będzie jednak stanowił podstawy naliczania składek ZUS).

Paczka i karta przedpłacona od pracodawcy - bez podatku

Jedyną możliwością, aby pracownik nie zapłacił podatku od otrzymanego prezentu, jest zakup konkretnego przedmiotu czy przedmiotów. Może to być sprzęt elektroniczny, filmy, gry, książki czy po prostu bilety do kina, cyrku i teatru.  

Ostatnio coraz bardziej popularną formą obdarowywania pracownika są także karty przedpłacone. Te, jako świadczenia pieniężne, także będą zwolnione z podatku. Oczywiście wartość wszystkich prezentów przekazanych jednemu pracownikowi nie może być większa niż 380 zł w danym roku, a ich zakup musi być sfinansowany ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Zwolnienie dla kart przedpłaconych potwierdzają także organy podatkowe w wydawanych interpretacjach.

„(…) Z technicznego punktu widzenia, karta przedpłacona jest bardzo zbliżona do karty debetowej. W identyczny sposób przebiega proces autoryzacji transakcji, ich ewidencji i rozliczeń. Zatem kartę tą należy uznać za świadczenie pieniężne, z uwagi na jej zaklasyfikowanie jako instrumentu dostępu do określonych wartości pieniężnych, co finalnie umożliwia regulowanie zobowiązań pieniężnych. Nie można utożsamiać jej z bonem czy talonem lub też innym znakiem uprawniającym do wymiany na usługę czy towar. Otrzymane przez pracowników karty przedpłacone finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych korzystają ze zwolnienia wynikającego z treści art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2009 r. do wysokości limitu określonego w tym artykule, pod warunkiem, że istotnie świadczenie to jest realizowane w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (…)” (interpretacja indywidualna z dnia 11.01.2010 r. nr IPPB4/415-687/09-2/MP).

 

Joanna Szlęzak-Matusewicz
Kierownik Zespołu Analiz Podatkowych Tax Care


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31