Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranem. Czy i w jaki sposób rodzice mogą temu zapobiegać?

09-12-2019, 12:29

Amerykańska Akademia Pediatrii i Światowa Organizacja Zdrowia zalecają, by dzieci poniżej 18 miesiąca życia w ogóle nie oglądały telewizji, natomiast dzieci w wieku od 18 miesięcy do 5 lat maksymalnie jedną godzinę dziennie. Zasada „mniej znaczy lepiej” dotyczy wszystkich dzieci korzystających z telewizji, komputerów i urządzeń mobilnych. JAMA Pediatrics alarmuje, iż czas spędzony przed ekranem może mieć poważny wpływ na rozwój dziecka.

Czy spędzanie czasu przed ekranem jest złe dla niemowląt i małych dzieci?

Naukowcy informują, że „codzienne korzystanie z telewizji, komputerów i urządzeń mobilnych wzrosło trzykrotnie u dzieci w wieku od 12 miesięcy do trzech lat“. Ponad 79% dzieci w wieku 2 lat, a prawie 95% dzieci w wieku 3 lat przekroczyło w Kanadzie zalecenie WHO.

Inne badanie, przeprowadzone w celu analizy związków między czasem na ekranie a rozwojem dzieci, pokazuje, że dzieci, które przekroczyły zalecany czas na ekranie, miały niższy poziom rozwoju w istocie białej mózgu. Jest to kluczowy obszar dla rozwoju języka, umiejętności czytania i umiejętności poznawczych.

To dowodzi, że czas na ekranie wpływa na to, jak dzieci bawią się, uczą i tworzą relacje w późniejszym okresie. Naukowcy powiązali między innymi nadużywanie oglądania telewizji, czy korzystania z urządzeń mobilnych z niemożnością skupienia się, problemami behawioralnymi, opóźnieniami w nauce mówienia i słabym snem.

Co mogą zrobić rodzice?

American Academy of Pediatrics prezentuje nowy zestaw zaleceń i zasobów, które pomagają rodzicom podejmować najlepsze decyzje i znajdować równowagę między życiem online i offline:

  • Nie udostępniać telewizorów i telefonów dla dzieci w wieku poniżej 18 miesięcy, z wyjątkiem bezpośrednich interakcji rodzinnych (rozmowy wideo),
  • Wprowadzając media cyfrowe dla dzieci w wieku 18 miesięcy lub starszych, wybierać wysokiej jakości programy,
  • W przypadku dzieci w wieku od 2 do 5 lat ograniczać użytkowanie do 1 godziny dziennie, przeglądać media z dziećmi, aby pomóc im zrozumieć, co widzą i zastosować je w otaczającym ich świecie,
  • W przypadku dzieci w wieku 6 lat i starszych monitorować i ograniczać czas aktywności,
  • Wyznaczyć razem czas wolny od mediów, taki jak wspólny posiłek lub jazda samochodem, a także wolne od multimediów miejsca w domu, takie jak sypialnie.

 

Badacze podkreślają również jak ważna jest rozmowa z dziećmi o bezpieczeństwie w sieci i traktowaniu innych z szacunkiem również w świecie wirtualnym.

Źródło: Bitdefender


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy