Dropbox ma pecha - Microsoft i Google walczą o chmurę

24-04-2012, 11:10

Microsoft zaktualizował swoją usługę SkyDrive, udostępniając także aplikację dla urządzeń z Mac OS X oraz iOS. Również firma Google może szykować się do wypuszczenia takiej usługi, a więc przechowywanie plików w chmurze zaczyna na poważnie interesować gigantów. Mniejsi dostawcy takich usług (np. Dropbox) mają nowy problem... i nowe szanse.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Microsoft do tej pory skupiał się na tworzeniu usług chmurowych, które uzupełnią możliwości oprogramowania biurkowego. Tak było również z wirtualnym dyskiem SkyDrive. Teraz firma chyba odchodzi od tej koncepcji i ma zamiar stworzyć jedną, kompletną usługę służącą do przechowywania plików w chmurze i synchronizowania ich na różnych urządzeniach.

Wczoraj Microsoft ogłosił aktualizację SkyDrive, która wprowadza następujące nowości:

  • nową aplikację SkyDrive na komputerze biurkowym z Windowsem (8, 7, i Vista), która umożliwi przeglądanie wirtualnego dysku i zarządzanie nim z poziomu Eksploratora Windows;
  • dostęp do plików poprzez stronę SkyDrive.com, czyli dostęp do plików z każdego urządzenia podłączonego do internetu, jeśli zajdzie taka potrzeba;
  • dostęp do SkyDrive na kolejnych urządzeniach. Od grudnia SkyDrive jest dostępny dla Windows Phone oraz na iPhone'ach (nie na Androidzie), ale będzie dostępny także na iPadzie. Z usługi będzie można korzystać także na komputerach z systemem Mac OS X Lion, z poziomu programu Finder.

Microsoft oferuje teraz 7 GB miejsca za darmo w ramach SkyDrive. Jeśli ktoś potrzebuje więcej, będzie mógł dokupić 20 GB za 10 USD, 50 GB za 25 USD lub 100 GB za 50 USD. Wcześniej SkyDrive oferował 25 GB miejsca za darmo. Osoby, które wgrały do usługi jakieś pliki przed 22 kwietnia, będą mogły skorzystać z opcji uzyskania 25 GB za darmo.

Czytaj: Dropbox jak Megaupload: wprowadza dzielenie się plikami linkiem

Wiele osób uzna, że usługa SkyDrive w nowej formie zaczyna stanowić konkurencję dla Dropboksa, ale to nie będzie jedyna konkurencja.

Nadal żywe są plotki na temat wirtualnego dysku od Google, określanego nazwą Google Drive. Plotki mówią, że usługa ta może być dostępna także na Mac OS X, iOS oraz na Androidzie. Najnowsze plotki na temat usługi mówią, że może ona bardzo przypominać Dropboksa, tzn. umożliwi stworzenie na komputerze folderu, którego zawartość będzie automatycznie synchronizowana z chmurą.

To zagrożenie dla Dropboksa, ale i szansa. Promowanie przez gigantów usług takich, jak sieciowe dyski, może przynieść Dropboksowi korzyści. Poza tym Microsoft i Google prawdopodobnie w ogóle nie przejmują się Dropboksem. Tak naprawdę ich celem wydaje się iCloud.

Firma Apple zwróciła uwagę na potencjał przechowywania plików w chmurze poprzez zintegrowanie jej z systemem mobilnym. W rzeczywistości bowiem "rewolucja mobilna" nie jest możliwa bez chmury. Smartfon to urządzenie uzupełniające dla komputera o ograniczonych osiągach. Jeśli ma on gwarantować odpowiedni dostęp do multimediów, porównywalny z komputerem, to tylko poprzez chmurę. To jest właśnie obszar, o który Microsoft, Google i Apple naprawdę walczą. Ten, kto opanuje mobilną chmurę, ten będzie panował nad jednym z najbardziej strategicznych obszarów współczesnego rynku. 

Czytaj: Google Drive zadebiutuje także na platformach mobilnych

Partner serwisu o Cloud Computing - "Firma w Chmurze" oferuje:

Firma w Chmurze - Cloud Computing za darmoSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.