Do przychodni tylko z PESEL-em? Nie tak prędko!

30-07-2012, 08:03

Sejm chce, byśmy mogli rejestrować się do lekarza na podstawie dowodu osobistego, ale wejście w życie odpowiednich przepisów zostanie odsunięte w czasie o pięć miesięcy.

Obecnie, aby dostać się do lekarza, potrzebujemy druku zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualnego raportu RMUA. Może być też zaświadczenie z zakładu pracy albo legitymacja ubezpieczeniowa z aktualnym wpisem i pieczątką. Pozornie to nie jest wielki problem, ale wielu ludzi zna uczucia towarzyszące problemom z rejestracją, gdy zabrakło jednego papierka, szczerze powiedziawszy zbędnego. 

Ułatwienia w tym zakresie ma przynieść Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która w maju była przyjęta przez Radę Ministrów, a w ubiegłym tygodniu była przedmiotem prac sejmowej komisji zdrowia.

Czytaj: Komputerowy wirus zaatakował system karetek

Projekt pozwoli przychodniom na elektroniczne uzyskiwanie potwierdzenia prawa pacjenta do świadczenia zdrowotnego w ramach ubezpieczenia w NFZ. Pacjent będzie mógł się zgłosić do przychodni tylko z numerem PESEL i dokumentem potwierdzającym tożsamość. Może to być dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Osobom do 18 roku życia wystarczy PESEL i legitymacja szkolna.

Jeśli system nie potwierdzi prawa do świadczeń, mimo że je mamy (może się tak zdarzyć np. wtedy, gdy pracodawca nie zgłosił pracownika do ubezpieczenia), będziemy mogli złożyć oświadczenie o tym, że jesteśmy ubezpieczeni. Dostaniemy się wówczas do lekarza, ale w razie oświadczenia nieprawdy zostaniemy obciążeni kosztami świadczenia.

Sonda
Miałeś kiedyś problemy z rejestracją do lekarza z powodu dokumentów?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Co ważne, lekarz nie będzie obciążony odpowiedzialnością za weryfikację praw pacjenta. Obowiązek ewentualnego egzekwowania kosztów udzielonych osobie nieuprawnionej zostanie przeniesiony na Narodowy Fundusz Zdrowia.

Sejmowa komisja zdrowia wniosła do projektu jedną, ale istotną poprawkę - start systemu zostanie przesunięty z 1 września 2012 r. na 1 stycznia 2013 roku. Ma to pozwolić na uporządkowanie danych w rejestrach i da więcej czasu na testy. Oby rzeczywiście wpłynęło to na jakość działania systemu.

Informacje o sejmowych pracach nad ustawą oraz proponowany tekst można znaleźć w serwisie Sejmometr - zob. Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Poniżej treść druku sejmowego.

Druk sejmowy - Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Czytaj: Nośniki USB mogą ratować życie


Źródło: Sejmometr, MAC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930