Rok 2009 przyniósł otwarcie rynku pracy w Belgii m.in. dla polskich pracowników. Informatycy mogą zarobić tam do 2,5 tys. euro miesięcznie - donosi serwis rekrutacyjny InfoPraca.pl
Otwarcie belgijskiego rynku pracy pozwoli na legalizację Polaków pracujących w Belgii, których w kwietniu br. było 80-100 tys.
Zgodnie z wynikami internetowej giełdy pracy infoPraca.pl belgijskich pracodawców interesują Polacy mieszkający w Belgii, jak i ci, którzy do tego państwa się wybierają. Belgijskie firmy poszukują m.in. architektów, informatyków, mechaników, monterów, inżynierów różnych specjalności, hydraulików, murarzy, handlowców czy pielęgniarek i lekarzy.
Zarobki informatyka biegle władającego językiem angielskim wynoszą do 2500 euro miesięcznie. Co ciekawe, pracodawca pokrywa wszystkie koszty przenosin do Belgii - donosi InfoPraca.pl. Z kolei murarz znający język niemiecki może zarobić do 13,5 euro brutto za godzinę, a pielęgniarki mogą liczyć na bezpłatną naukę języka i umowę obejmującą pełne ubezpieczenie oraz zarobki od 1800 euro.
W maju również Dania otworzyła swój rynek pracy dla obywateli państw tzw. nowej Unii. Duńczycy poszukują głównie pracowników sezonowych w rolnictwie, ale także inżynierów, lekarzy oraz piekarzy.
Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja po rozszerzeniu UE nie wprowadziły żadnych restrykcji, otwierając swoje rynki pracy dla obywateli z nowych krajów UE.
Jedynie dwa kraje UE - Austria i Niemcy - mimo pewnych ułatwień w niektórych sektorach wciąż utrzymują restrykcje, wymagając od obywateli nowych państw UE pozwoleń na pracę. Wiedeń i Berlin mogą utrzymać zakaz na maksymalny dopuszczony w traktacie akcesyjnym okres do 2011 r.
Z kolei Finlandia, Hiszpania, Portugalia i Grecja całkowicie zniosły ograniczenia po dwóch latach, w maju 2006 roku. Włochy zrobiły to w czerwcu 2006 roku, Holandia zaś w maju 2007.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*