Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Długoterminowe oszczędzanie – jak zacząć odkładać na emeryturę?

23-11-2016, 14:38

Świadczenia emerytalne to w ostatnim czasie bardzo gorący temat w naszym kraju. Większość z młodych osób nie spodziewa się wysokiej emerytur. Wielu wątpi czy w ogóle takową otrzyma. Dlatego, znaczna część z nas, dostrzega potrzebę długoterminowego oszczędzania, z myślą o emeryturze. Przyjrzymy się, jakie możliwości oferuje w dzisiejszych czasach rynek usług finansowych.

starsza para oszczędza

Oszczędzając na emeryturę musimy pamiętać o jednej z podstawowych zasad bezpiecznego inwestowania – czyli o dywersyfikacji oszczędzanych środków. W myśl powiedzenia, że nie wsadza się wszystkich jajek do jednego koszyka – powinniśmy lokować nasze oszczędności emerytalne w różnych klasach aktywów. Sposobów bezpiecznego inwestowania oszczędności można wymienić przynajmniej kilka.

Jedną z najczęściej wybieranych metod bezpiecznego oszczędzania jest lokowanie kapitału na oprocentowanych depozytach bankowych. Najczęściej wybierane są rachunki oszczędnościowe oraz lokaty terminowe. Te dwa rodzaje depozytów bankowych posiadaj jedną z najatrakcyjniejszych relacji zysku do ryzyka spośród produktów finansowych.

Po pierwsze zysk z depozytów terminowy – przy stałym oprocentowaniu – jest z góry wiadomy i łatwy do policzenia. Po drugie ryzyko takiej inwestycji jest praktycznie zerowe, głównie za sprawą charakterystyki działalności banków oraz istnieniu gwarancji bankowych zapewnianych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Warto też zaznaczyć, że takie produkty nie tylko mogą chronić przed negatywnymi skutkami inflacji, ale również pozwalają realnie zarabiać na inwestycji kapitału. Ma to miejsce, gdy realne stopy procentowe są dodatnie – czyli nominalne stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej są wyższe niż stopa inflacji lub gdy mamy w gospodarce do czynienia z deflacją – taka jak teraz.

Na rynku można spotkać się również z innymi formami bezpiecznego inwestowania na emeryturę. Banki oferują np. plany emerytalne oparte na długoterminowych depozytach. W przypadku takich planów, banki decydują się – w zamian za długi horyzont oszczędzania – premiować osoby oszczędzające na emeryturę. Oprócz tego, swoją ofertę posiadają takie podmioty jak Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych oraz ubezpieczyciele. W pierwszym przypadku, klienci mają możliwość wybrania funduszu inwestycyjnego – mającego bezpieczną strategię inwestycyjną. W drugim przypadku, można zdecydować na polisę ubezpieczeniową, wypłacaną po określonym czasie opłacania składki ubezpieczeniowej.

Ciekawą propozycją jest także Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Takie instrumenty finansowe pozwalają na ulgi podatkowe – ominięcie tzw. podatku Belki (19 proc. od zysków kapitałowych) lub możliwość odliczenia zysków od podstawy podatkowej w rozliczeniu PIT. W ramach tych kont, osoba oszczędzająca ma możliwość wyboru różnych produktów oszczędnościowych – w tym np. lokat oraz funduszy inwestycyjnych.

Więcej na temat bezpiecznego oszczędzania na emeryturę dowiesz się na oszczednoscionline.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Unsplash


fot. revolut


fot. Freepikfot. fortinet