Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dlaczego warto ukryć adres IP w podróży i jak to zrobić

29-04-2022, 09:07

Niebawem wielu Polaków wyruszy na majówkę. W czasie podróży trzeba zatroszczyć się o wiele szczegółów, w tym również cyfrowe bezpieczeństwo.

W podróży użytkownik smartfona bądź notebooka łączy się z bardzo dużą liczbą publicznych sieci Wi-Fi. Jego adres IP może służyć chociażby do śledzenia miejsca pobytu. Oczywiście można uniknąć takiej sytuacji ukrywając adres IP.

Za każdym razem, kiedy właściciel przenośnego terminala łączy się z Internetem, jego urządzeniu przypisywany jest adres IP, czyli ciąg cyfr i miejsc dziesiętnych identyfikujących urządzenie i lokalizację (kraj, miasto, aż do poziomu szczegółowości kodu pocztowego). Wraz ze zmianą pobytu adres IP odpowiednio się zmienia. Publiczny adres IP jest unikalny i widoczny dla wszystkich w Internecie. 

Dlaczego warto ukrywać swój adres IP

Specjaliści z firmy Bitdefender wymieniają co najmniej kilka powodów, dla których warto rozważyć ukrycie adresu IP podczas pobytu poza domem.

1. Użytkownik pozostaje anonimowy i utrudnia śledzenie swojej aktywności online oraz nie udostępnia danych osobowych.

2. Zabezpieczenie przed profilowaniem i monitorowaniem. Ukrywanie adresu IP jest pierwszym krokiem do powstrzymania brokerów danych przed gromadzeniem informacji. W ten sposób unika się śledzenia przez instytucje rządowe. W wielu państwach organy ścigania bądź służby specjalne monitorują aktywność internatów, aby wytropić potencjalnych przestępców oraz dysydentów.

3. Czasami dostęp do treści jest blokowany przez niektóre państwa. Niezależnie od tego czy chodzi o pracę bądź rozrywkę, cyfrowi nomadzi muszą omijać ograniczenia geograficzne, aby korzystać ze stron internetowych lub usług strumieniowania.

Jak ukryć swój adres IP podczas podróży?

Zdaniem specjalistów z Bitdefendera najbezpieczniejszą opcją jest skorzystanie z usługi VPN (Virtual Private Network), np. Bitdefender Premium VPN, która szyfruje wszystkie dane wysyłane i odbierane przez urządzenie i kieruje ruch przez serwer w innej lokalizacji.

Jak ukryć adres IP za pomocą VPN?

  1. Wybór VPN
  2. Pobranie aplikacji VPN na urządzenie (Windows, Mac iOS i Android, do 10 urządzeń)
  3. Zainstalowanie aplikacji VPN i jej uruchomienie
  4. Wybór lokalizacji serwera. Nowy adres IP będzie adresem tego serwera
  5. Włączenie VPNporównywarka ubezpieczeń OC
« Maj 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031