Dla kogo zielone tablice i profesjonalne dowody rejestracyjne?

11-07-2019, 15:30

Profesjonalna rejestracja to nazwa nowego sposobu nadawania uprawnień do poruszania się po drogach, który ma ułatwić organizację jazd testowych, etapowe konstruowanie pojazdów i prowadzenie badań nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Od 11 lipca nowe przepisy, dotyczące tych obszarów, wchodzą w życie.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Dziś np. dealer motoryzacyjny, czy producent samochodów, którzy posiadają kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt aut, każdy z pojazdów muszą zarejestrować oddzielnie. Tym samym do każdej z maszyn muszą wyrobić dowód rejestracyjny i tablice. To samo muszą robić np. instytuty badawcze.

Dzięki nowym przepisom wystarczy, że w swoim urzędzie złożą wniosek o stanie się podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Na tej podstawie otrzymają jeden dowód rejestracyjny i jedne tablice (chyba, że chcą więcej). W praktyce oznacza to, że na tych samych numerach będą mogli testować wiele pojazdów. Takie rozwiązanie jest już stosowane np. w Niemczech i w Belgii.

Co różni te tzw. profesjonalne tablice – nazywane także zielonymi - od tych, które mamy w swoich autach? Znaki wytłoczone na profesjonalnej tablicy rejestracyjnej składają się z wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i numeru, który rozdzielony został literą „P”. Jednak najbardziej zauważalną różnicą będzie kolor cyfr i liter. Profesjonalne nie będą czarne, a właśnie zielone.

Profesjonalna rejestracja pojazdów ułatwi pracę naukowcom i inżynierom z instytutów badawczych oraz sprzedawcom nowych samochodów, którzy oferują klientom jazdy testowe. Tak jak wspomnieliśmy, dotychczas obowiązujące przepisy były uciążliwe. Każde z aut przeznaczonych do testów musiało zostać zarejestrowane oddzielnie. To oznaczało nie tylko złożenie wielu wniosków, ale również wniesienie opłaty za każdy z samochodów. 

Profesjonalna rejestracja jest możliwa dzięki rozszerzeniu funkcjonalności bazy CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a dokładniej jednej z jej części – Centralnej Ewidencji Pojazdów. To na tej bazie oparte są też popularnie e-usługi – np. Historia Pojazdu, czy Bezpieczny Autobus. 

Jak to będzie działało w praktyce? Producent, dystrybutor albo jednostka badawcza w swoim urzędzie złoży wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Poda w nim m.in. liczbę potrzebnych kompletów tablic rejestracyjnych, które zamierza wykorzystać oraz liczbę blankietów profesjonalnego dowodu rejestracyjnego dla każdego kompletu tablic. Na tej podstawie urząd wyda decyzję o profesjonalnej rejestracji, a wraz z nią zalegalizowane tablice rejestracyjne i blankiety profesjonalnych dowodów rejestracyjnych.

Później wystarczy zadbać o ubezpieczenie pojazdu, przyczepić tablice rejestracyjne, wypełnić blankiet dowodu rejestracyjnego, zarejestrować w wykazie planowaną godzinę przeprowadzenia jazdy testowej i wyruszyć na ulice. A jeśli klient salonu motoryzacyjnego będzie chciał przetestować kolejny pojazd, to wystarczy przenieść tablicę, powtórzyć minimalne formalności.

O tym trzeba pamiętać

  • Decyzja o profesjonalnej rejestracji jest ważna przez rok.
  • Profesjonalny dowód rejestracyjny jest ważny przez 30 dni lub – w przypadku jednostek badawczych - 6 miesięcy.
  • Podczas kontroli profesjonalny dowód rejestracyjny należy okazać organowi kontroli ruchu drogowego.
  • Należy na bieżąco prowadzić wykaz jazd testowych.
  • Gdy tablice rejestracyjne i blankiety profesjonalnego dowodu rejestracyjnego przestaną być ważne, trzeba je będzie rozliczyć.

Urząd wydający decyzję o profesjonalnej rejestracji pobiera opłaty:

  • Za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów – 100 zł
  • Za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł
  • Za wydanie tablic rejestracyjnych:

profesjonalnych tablic samochodowych – 80 zł,

profesjonalnej tablicy motocyklowej – 40 zł,

profesjonalnej tablicy motorowerowej – 30 zł.

  • Za wydanie znaku legalizacyjnego na profesjonalne tablice rejestracyjne – 12,50 zł.

Źródło: Ministerstwo CyfryzacjiSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.