Czym jest chmura obliczeniowa?

30-10-2020, 20:07

Jest to najbardziej znana chmura dla firm jaka pojawiła się na przełomie ostatnich kilku lat. Przewiduje się, że w przyszłości będą z niej korzystały praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa działające na świecie. Wykorzystywanie jej jest niezwykle korzystne, gdyż obniża koszty oraz zapewnia bezpieczeństwo firmowym danych.

chmura obliczeniowa

Chmura dla firm

Ten rodzaj chmury został oparty o przechowywanie różnych danych, plików i aplikacji w serwerach, mieszczących się na całym świecie, włączając lokalną sieć firmową. Warto dodać, że ta chmura dla firm określana mianem cloud computing posiada nieograniczone zasoby danych, dzięki czemu nie trzeba martwić się o koszty zakupu serwerów. Wykorzystanie chmury w biznesie staje się coraz bardziej oczywistym i powszechnym zjawiskiem. Nie jest już czymś co budzi niepewność, a wręcz przeciwnie - cechuje ją mobilność, bezpieczeństwo, oszczędność i skalowalność.

Całkowita skalowalność

Chmura obliczeniowa pozwala na dopasowanie właściwej ilości zasobów do konkretnej sytuacji. Jeśli jest się młodą firmą, dopiero co rozwijającą się to nie potrzeba jej aż tylu dużych mocy obliczeniowych. Każdy w chmurze wykorzystuje tyle zasobów ile aktualnie potrzebuje. W przypadku szybkiego rozwoju nie ma żadnych problemów ze zwiększeniem objętości chmury. Cecha jaką jest skalowalność chmury obliczeniowej sprawdza się w momencie zróżnicowania zużycia mocy obliczeniowej w różnych przedziałach czasowych. Korzysta się jedynie z potrzebnych przestrzeni serwerowych. Jest ona elastyczna, czego nie dają tradycyjne serwery.

Obniżenie kosztów

Chmura obliczeniowa zapewnia obniżenie kosztów na przechowywanie danych, gdyż odpadają koszty na infrastrukturę serwerową i jej obsługę. Przy chmurze wszelkie zadania zostają przeniesione na dostawcę usług. Chmura obliczeniowa pobiera pieniądze tylko i wyłącznie za wykorzystane zasoby. Nie pobiera opłat za zasoby niewykorzystane. Wdrożenie chmury jest błyskawiczne i nie wymaga ogromnych inwestycji. Koszty początkowe są naprawdę niskie.

Powszechna dostępność

Do chmury obliczeniowej ma się dostęp z wielu urządzeń, niezależnie czy są mobilne czy też nie. To wpływa na lepszą komunikację, współpracę i przepływ pracy w danej firmie. Chmura posiada bezgraniczną moc. Dzięki niej prowadzone prace postępują znacznie płynniej i jeszcze bardziej efektywniej. Chmura obliczeniowa chroni przed koniecznymi instalacjami w momencie aktualizowania aplikacji. Ma ona ogromny wpływ na rozwój prowadzonej działalności.

chmura obliczeniowa bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Trzeba jasno określić, że chmura obliczeniowa jest całkowicie bezpieczna, ponieważ wszelkie dane umieszczane w niej są odpowiednio szyfrowane. Dzięki temu kluczowe dane firmy nie trafią w nieodpowiednie kręgi. Dostęp do chmury posiada jedynie właściciel firmy i to od niego zależy komu i na jak długo udostępni określone dane. Bezpieczeństwo danych dotyczy także ochrony ich w trakcie przypadkowego ich usunięcia - backup bez problemów przywraca je z powrotem. W momencie kradzieży urządzenia zaleca się zdalne wyczyszczenie komputera.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag nolstag chmura obliczeniowa
To warto przeczytać


fot. Tavexfot. InPost  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: