Czy "unijne" konta bankowe będą rzeczywiście darmowe?

27-07-2018, 17:07

Już za chwilę do ofert banków trafią bezpłatne podstawowe rachunki płatnicze (PRP). Sprawdzono i porównano faktyczne cenniki opłat związanych z ich prowadzeniem w ośmiu z nich.

Zgodnie z ustawą podstawowe konta mają pojawić się w ofertach banków do 8 sierpnia. W jej treści określono również, jakie usługi muszą znaleźć się w darmowym pakiecie. Należą do nich: prowadzenie konta i obsługa karty debetowej. Bezpłatnie będzie można wykonać również 5 pierwszych w miesiącu transakcji płatniczych i 5 transakcji w bankomatach/wpłatomatach nienależących do banków. Ani złotówki nie zapłacimy też za wszystkie transakcje w bankomatach własnych banku.

Po przekroczeniu tych limitów banki mogą ustalić opłaty nieprzekraczające opłat stosowanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy dla tego typu transakcji w ramach innych typów rachunków dostawcy. Opłat możemy spodziewać się także w przypadku transgranicznych operacji płatniczych.

Serwis bankowy przeprowadził sondę na trzy tygodnie przed obowiązkiem wprowadzenia ofert PRP, z której wynika, że większość banków czeka do ostatniej chwili z wdrożeniem nowego typu rachunku. Warunki cenowe podało tylko 8 z nich.

Podstawowe rachunki płatnicze w bankach 

Źródło: Bankier.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy