Czy split payment zagraża płynności finansowej mikroprzedsiębiorstw?

20-07-2018, 16:35

Podzielona płatność wywołała duży niepokój wśród przedsiębiorców. Im mniejsze firmy, tym więcej obaw. Co dokładniej jest ich przyczyną?

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Przekazanie części środków na wydzielony rachunek może być przyczyną kłopotów z płatnościami. Dotychczas środki te można było przynajmniej przez jakiś czas wykorzystywać w działalności firmy, poprzez obrót nimi. W tej chwili nie będą one dostępne dla przedsiębiorcy. Martwi to zwłaszcza najmniejsze firmy.

Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG, podziela obawy przedsiębiorców dotyczące zachowania odpowiedniego poziomu płynności. Zauważa, że firmy prowadzące działalność w mniejszej skali mają słabszą pozycję negocjacyjną – choćby z sektorem bankowym w celu uzyskania dodatkowych funduszy. Stąd też wątpliwości, czy podołają nowemu systemowi. Z punktu widzenia pojedynczego przedsiębiorcy nie do końca wiadomo, czy odbiorca podzieli płatność, którą do nas kieruje. W przypadku części firm, dla których problemy z płynnością finansową okażą się dosyć duże, a z drugiej strony nie będą miały zdolności pozyskania środków zewnętrznych, może to skończyć się upadłością. Soroczyński uważa, że trzeba mieć nadzieje, że przedsiębiorstwa będą w stanie dostosować się do nowego systemu, a zjawisko to będzie jedynie marginalne. Nie można jednak wykluczyć, że takie przypadki się pojawią.

Źródło: nwsrm.tvSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.