Czy Google zablokuje dostęp do serwisów p2p?

23-06-2010, 21:07

Tego domagają się wytwórnie muzyczne w Wielkiej Brytanii. Spełnienie tych żądań nie wydaje się prawdopodobne - amerykańska firma raczej nie uzna, że serwisy służące do wymiany plików prowadzą jedynie do materiałów zastrzeżonych.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


British Phonographic Industry (BPI), największa na Wyspach Brytyjskich organizacja zrzeszająca firmy z branży muzycznej (w tym cztery największe wytwórnie), domaga się od Google, by ta aktywnie włączyła się do walki z dzieleniem się plikami chronionymi prawem autorskim. Przez wyszukiwarkę bowiem internauci mogą łatwo uzyskać dostęp do takich zasobów.

Kierowane do firm prośby o blokowanie dostępu do konkretnych adresów bądź plików nie jest niczym nowym. Jednak tym razem jest inaczej - BPI domaga się od amerykańskiej firmy zablokowania dostępu do całych serwisów, innymi słowy sprawienia, by z poziomu wyszukiwarki stały się one niewidoczne dla internautów. Słuszne bowiem wydaje się założenie, że blokada adresu prowadzącego do konkretnego pliku sprawiłaby, że w krótkim czasie pojawiłby się on w innym miejscu, lecz w ramach tego samego serwisu.

>> Czytaj także: Google zamknie Trackhub? 

W ten sposób walka z wymianą chronionych plików mogłaby ciągnąć się w nieskończoność. Przesłany do Google wniosek dotyczy dziewięciu serwisów, wśród nich są m.in. MegaUpload, SendSpace oraz UserShare. IFPI podobnego zabiegu próbuje z serwisem The Pirate Bay - informuje TorrentFreak. W przesłanym do amerykańskiej firmy wniosku domaga się usunięcia konkretnych adresów z wyników wyszukiwania, zaznaczając jednak, że działania Google nie powinny zostać ograniczone tylko do wskazanych miejsc.

O ile usunięcie adresów prowadzących do plików faktycznie chronionych prawami autorskimi wydaje się możliwe, o tyle już blokada całych serwisów internetowych raczej nie. Nie można bowiem z góry założyć, że za pośrednictwem takiego serwisu dostępne są jedynie chronione materiały. Sprawa taka mogłaby trafić do sądu. Precedensy już są - dotyczą serwisu RapidShare, rozstrzygnięcia zapadły w Stanach Zjednoczonych i Niemczech.

>> Czytaj także: RapidShare kończy z zachętamiSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.