Czy Facebook łamał zasady pozyskiwania danych?

27-08-2018, 16:46

Aplikację Facebooka o nazwie Onavo Protect VPN promowano jako narzędzie pomocne w zachowaniu bezpieczeństwa dzięki blokowaniu potencjalnie szkodliwych witryn. Gigant social media wycofał ją jednak ze sklepu iOS App Store po tym, jak Apple uznał, że łamie zasady pozyskiwania danych.

Użytkownicy aplikacji Onavo mogli nie mieć świadomości tego, że Facebook wykorzystywał aplikację również do zbierania informacji o innych aplikacjach zainstalowanych na smartfonach iPhone.

Zgodnie z wytycznymi dla deweloperów Apple’a, zbieranie takich informacji z zamiarem wykorzystania ich w celach marketingowych bądź prowadzenia analiz, nie jest dozwolone. Wbrew temu, dane pozyskane przez aplikację są wykorzystywane do zbierania cennych informacji dla marketerów na temat segmentacji rynku i nawykach klientów o korzystaniu z innych aplikacji.

Zgodnie ze słowami zawartymi w opisie aplikacji Onavo może monitorować generowany przez urządzenie przepływ danych. Analiza wykorzystywanych przez użytkownika aplikacji i danych, oraz odwiedzanych witryn internetowych, pozwala ulepszyć oferowane usługi. Te informacje wykorzystywane są do ulepszania produktów i usług Facebooka, uzyskiwania wglądu w to, jakie produkty i usługi cenione są przez ludzi oraz w celu gromadzenia doświadczeń.

Rzecznik Facebooka stwierdził, że Apple od początku wiedział, jak działa Onavo.

Według raportu z Wall Street Journal, Apple i Facebook spotkali się w ubiegłym tygodniu, aby omówić obawy dotyczące działania aplikacji. Producent iPhone'a zasugerował, by aplikacja została wycofana ze sklepu App Store. Facebook zgodził się, uznając, że będzie lepiej wycofać aplikację, niż czekać, aż zostanie ona usunięta ze sklepu.

Gigant social media wycofał aplikację Onavo Protect VPN jedynie ze sklepu z aplikacjami Apple’a. Nadal jest ona dostępna w sklepie Google Play oferującym aplikacje dla Androida, skąd została pobrana ponad 10 milionów razy.

Źródło: BitDefender


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31