Widmo radiowe to cenny i kurczący się zasób. Komisja Europejska zapowiedziała dziś podjęcie działań, które ujednolicą zarządzanie widmem radiowym na terenie Unii Europejskiej, dostosowując przepisy do technologicznej rzeczywistości.
reklama
Dziennik Internautów kilkakrotnie pisał o unijnym programie dotyczącym polityki w zakresie widma radiowego (RSPP). W ramach tego programu zagospodarowane zostaną częstotliwości radiowe, które zostaną zwolnione przez nadawców telewizyjnych po migracji z telewizji analogowej na cyfrową. Częstotliwości te rozdzielą władze poszczególnych krajów, ale może to nastąpić według zasad ustalonych na poziomie UE.
Już w lutym br. pięcioletni program w zakresie polityki widma radiowego (RSPP) został przyjęty przez Parlament Europejski. Przewiduje on m.in. udostępnienie pasma 800 MHz dla mobilnego internetu szerokopasmowego we wszystkich krajach członkowskich Unii do 1 stycznia 2013 roku.
Dziś natomiast Komisja Europejska dokonała pierwszego działania związanego ze wspomnianym programem. Unijna egzekutywa ogłosiła wezwanie do:
- Widmo radiowe jest gospodarczym tlenem (...) Jeśli zabraknie nam widma, sieci telefonii komórkowej i sieci szerokopasmowe nie będą funkcjonowały. Jest to nie do przyjęcia, musimy jak najefektywniej eksploatować te skąpe zasoby poprzez ich ponowne wykorzystywanie i tworzenie dla nich jednolitego rynku. Potrzebujemy jednolitego rynku widma - mówiła Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową.
Komisja zauważa, że dzięki nowym technologiom możliwe jest współdzielenie widma radiowego przez kilku użytkowników – takich jak np. dostawcy usług internetowych – lub wykorzystanie widma dostępnego np. między częstotliwościami telewizyjnymi do innych celów. Zdaniem KE przepisy krajowe dotyczące widma często nie odzwierciedlają nowych możliwości technicznych.
Z jednej strony KE mówi o nowych unijnych regulacjach, z drugiej strony zapowiada "eliminowanie barier regulacyjnych", aby zapewniać różnym użytkownikom, w tym także obecnym posiadaczom, prawa wykorzystywania określonego pasma częstotliwości na zasadzie współdzielenia z zagwarantowanym odpowiednim poziomem ochrony przed zakłóceniami.
Wynikiem ciągłej inwentaryzacji widma zgodnie z założeniami RSPP będzie dostarczenie ważnych informacji użytkowych na temat pasm częstotliwości i w ten sposób ułatwienie określenia korzystnych możliwości współdzielenia (BSO) na jednolitym rynku zarówno pasm objętych obowiązkiem uzyskiwania pozwolenia radiowego, jak i spod tego obowiązku wyłączonych. Ustanowione BSO mogą też zostać ujęte w zestawieniu jako punkty odniesienia dla innych rejonów geograficznych lub do celów podobnego wykorzystania w innych pasmach częstotliwości.
Co do jednego nie ma wątpliwości - gospodarowanie widmem radiowym staje się coraz istotniejsze. Według branżowych prognoz do 2015 r. rynek globalnych usług przesyłania danych w sieciach łączności ruchomej będzie rosnąć w tempie 26% rocznie. W użyciu będzie 7 mld telefonów komórkowych, tabletów i innych urządzeń przenośnych, które można podłączyć do internetu. Do tego mogą dojść czujniki bezprzewodowe i urządzenia do zdalnego sterowania inteligentnymi systemami. Co roku w Europie sprzedaje się co najmniej 40 mln takich bezprzewodowych urządzeń działających w samym tylko zharmonizowanym paśmie widma 863–870 MHz, nieobjętym obowiązkiem uzyskiwania pozwolenia radiowego.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|