Czego Polacy nie wiedzą o ubezpieczeniu mieszkania?

02-08-2018, 19:32

Aż 82% Polaków nie wie, że w ramach ubezpieczenia mieszkania może ubezpieczyć rower. 64% nie zdaje sobie sprawy, że dzięki takiej polisie może wezwać hydraulika lub ślusarza w przypadku awarii w mieszkaniu. A połowa zapytanych mylnie uważa, że ubezpieczenia nieruchomości nie można kupić przez internet. Czego jeszcze Polacy nie wiedzą o ubezpieczeniu swoich czterech kątów?

Duża część Polaków nie wie o tym, że:

#1: ubezpieczenie mieszkania jest zwykle tańsze niż samochodu

Prawie 60% Polaków uważa, że składka za roczne ubezpieczenie mieszkania lub domu na ogół jest wyższa niż składka za OC samochodu. Tymczasem roczne ubezpieczenie domu lub mieszkania można zawrzeć już za 100 zł, a średnia cena polisy to ok. 350 zł.

#2: polisa może objąć szkody poza domem

Aż 77% Polaków nie zdaje sobie sprawy, że ubezpieczenie mieszkania lub domu może obejmować szkodę wyrządzoną przez nich lub osoby bliskie poza ubezpieczoną nieruchomością. Taką ochronę daje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, które zwykle można dołączyć do ubezpieczenia mieszkania. Jest to szczególnie korzystna opcja dla rodziców żywiołowych dzieci.

#3: ubezpieczenie może chronić rower

Z badania wynika, że aż 4 na 5 Polaków nie wie, że w ramach ubezpieczenia mieszkania lub domu może także ubezpieczyć rower od kradzieży, nawet jeśli wydarzy się ona poza miejscem zamieszkania.

#4: na odszkodowanie nie trzeba czekać miesiącami

Nadal aż 3 na 4 Polaków nie wie, że wypłata odszkodowania może nastąpić do 10 dni od wystąpienia szkody. Czasem wystarczy tylko telefoniczne zgłoszenie. Czekanie tygodniami na opinię rzeczoznawcy, ustalenie wysokości przysługującego nam odszkodowania i jego wypłatę odchodzi do przeszłości.

#5: dzięki polisie może liczyć na pomoc fachowca

2 na 3 ankietowanych ostatniego badania nie zdaje sobie sprawy, że posiadając polisę mieszkaniową może wezwać hydraulika lub ślusarza w przypadku awarii. Ubezpieczyciele zaczynają też oferować usługę polegającą na tym, że zamiast wypłaty odszkodowania organizują remont mieszkania przez fachową firmę – co może być atrakcyjne dla klientów zapracowanych, którzy nie znają „złotej rączki” ani zaufanej ekipy remontowej w swojej okolicy.

#6: ubezpieczeniowy parasol chroni przed ulewami

54% zapytanych nie wiedziało, że ubezpieczenie mieszkania czy domu może obejmować zalanie w wyniku opadów atmosferycznych. Jest to szczególnie przydatna opcja dla osób mieszkających na poddaszach kamienic, ostatnich kondygnacjach bloków, w domach jednorodzinnych czy posiadających domki letniskowe.

#7: polisę można kupić przez internet

Ponad połowa zapytanych (52%) nie wie, że może ubezpieczyć swoje mieszkanie lub dom przez internet.

Metodologia badania:

Badanie zostało przeprowadzone przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia Ankiety zrealizowano metodą wspomaganych komputerowo wywiadów indywidualnych (CAWI) na próbie 908 respondentów w dniach 9-13 kwietnia 2018 roku.

Źródło: Aviva


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031