Cyfrowe pomysły Poczty Polskiej: e-list, e-znaczek i odwrócona hybryda

10-01-2013, 15:11

Wysłanie tradycyjnej kartki pocztowej za pośrednictwem internetu umożliwia już Poczta Polska, a konkretnie jej nowa usługa neoKartka.pl. Jeszcze ciekawsze są inne usługi, jakie w przyszłości planuje wdrożyć Poczta Polska Usługi Cyfrowe, nowa Spółka z grupy kapitałowej Poczty Polskiej.

Być może nie wszyscy zauważyli, że przedwczoraj Poczta Polska wystartowała z nową e-usługą - neoKartka.pl. Usługa ta umożliwia wysłanie kartki tradycyjnej do wybranej osoby, przy czym zamówienie składamy przez internet. Wystarczy odwiedzić stronę neokartka.pl, wybrać kartkę, wypełnić formularz, wypełnić drugi formularz... jest trochę zachodu, ale jednak można wysłać kartkę tradycyjną, nie ruszając się z domu.

Klienci mogą wybrać jeden z ośmiu dostępnych motywów, wpisać życzenia lub wybrać gotowy szablon. Obecnie można wybierać wzory z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z czasem neoKartka.pl będzie oferowała możliwość wysłania życzeń dostosowanych do ważnych świąt, np. w lutym pojawi się motyw walentynkowy. 

zrzut z ekranu

Poczta hybrydowa dla mas

Można mieć mieszane uczucia. Czy nie po to wysyłamy tradycyjne kartki, aby napisać je odręcznie i pokazać odbiorcy, że zadaliśmy sobie trud ich wysłania? Z drugiej strony nowa usługa może być pomocna, jeśli zostało mało czasu do wysłania kartki, a my nie możemy udać się do Urzędu Pocztowego lub kiosku.

Niezależnie od tego trzeba przyznać, że Poczta Polska jako przedsiębiorstwo najwyraźniej zdaje sobie sprawę z rosnącego znaczenia internetu i stara się nie tyle z nim walczyć, co współpracować. To dobrze.

Już wcześniej PP wprowadziła usługę poczty hybrydowej, która umożliwia nadanie korespondencji w formie elektronicznej. Tak nadana przesyłka jest drukowana, kopertowana najbliżej miejsca doręczenia w terminie określonym w umowie, a następnie przekazywana do odbiorcy w formie papierowej.

Nowa neoKartka to coś w rodzaju poczty hybrydowej, ale dotychczas taka poczta była dostępna na podstawie pisemnej umowy z PP. Warunkiem koniecznym do skorzystania z niej było zadeklarowanie przez nadawcę w umowie wolumenu nadań przesyłek danego rodzaju, jednorazowo na poziomie co najmniej 5000 sztuk. Nowa usługa kartkowa wydaje się początkiem poczty hybrydowej dla każdego.

Odwrócone hybrydy i co jeszcze?

Najciekawsze jest jednak to, co Poczta Polska (a konkretnie jej "cyfrowa" spółka zależna) planuje w przyszłości.

- Pracujemy również nad kolejnymi e-usługami, takimi jak e-list, e-znaczek, usługa odwróconej hybrydy czy też produkty związane z pośrednictwem na linii obywatel-instytucje rządowe - mówił Grzegorz Świdwiński, prezes spółki Poczta Polska Usługi Cyfrowe, przy okazji ogłaszania dostępności neoKartki.

Sonda
Jak oceniasz usługę neokartka.pl?
  • podoba mi się
  • to zbędna usługa
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Odwrócona hybryda? Jeśli dobrze rozumiem, chodzi o elektroniczne odbieranie zwykłej, tradycyjnej poczty. Musze przyznać, że to interesujące. E-znaczek to zapewne możliwość opłacenia usług pocztowych online. Równie ciekawa jest zapowiedź usług obywatelsko-rządowych, które najwyraźniej również mają mieć jakiś wymiar internetowy.

Na marginesie można dodać, że Poczta Polska promuje neoKartkę za pomocą klipów publikowanych na YouTube, w których występuje artysta kabaretowy Grzegorz Halama. Można odnieść wrażenie, że narodowy operator pocztowy stara się zaistnieć w internecie na wszystkie sposoby.

Czytaj także: Awizo dostaniesz SMS-em - Poczta Polska idzie na wolny rynek!


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930