Cyberprzestępcze niedziele i poniedziałki. Czy Polska jest bezpieczna?

30-08-2018, 19:06

Cyberprzestępcy na całym świecie próbują atakować komputery i urządzenia osobiste już prawie 10 milionów razy dziennie. Polska jednak opiera się tym próbom i pozostaje w gronie 25 najbardziej bezpiecznych państw na świecie (choć jest 18 w Europie). Tak wynika z jednej ostatnio przeprowadzonych analiz.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Najnowsza analiza bezpieczeństwa sieciowego oparta o dane z lipca 2018 r., ujawniła znaczny wzrost ataków ukierunkowanych na trzy główne podatności Internetu Rzeczy. W skali globalnej ataki cybernetyczne najczęściej wymierzone są w IoT przy wykorzystaniu podatności routerów sieciowych i opierają się na rozprzestrzenianiu złośliwego oprogramowania, takiego jak Mirai, IoTroop/Reaper i VPNFilter. Od maja 2018 ich ilość wzrosła ponad dwukrotnie!

Jak wynika z danych udostępnionych przez firmę Check Point, w lipcu najbezpieczniejszym krajem w Europie, a zarazem na świecie, okazał się Lichtenstein, którego indeks zagrożeń wyniósł zaledwie 12,6 pkt. Wśród krajów europejskich na kolejnych pozycjach podium uplasowały się Szwajcaria (28,9) i Estonia (29,8). Polska w lipcu ulokowała się na 18 pozycji (37,1) w Europie i 25 na całym świecie, dołączając tym samym do grona najbezpieczniejszych krajów. Co ciekawe, w ostatnim czasie ataki na nasze komputery przeprowadzane są głównie z Singapuru (IP komputera) w niedziele i poniedziałki...

W lipcu 2018 r. trzy podatności IoT znalazły się w pierwszej dziesiątce najczęściej wykorzystywanych:  Router MVPower DVR router - Zdalne wykonywanie kodów #5; router D_Link DSL-2750B zdalne wykonywanie poleceń #7; oraz router Dasan GPON z blokadą uwierzytelniania pod numerem 10. Ataki wymierzone w te słabe punkty dotknęły łącznie 45 % organizacji na całym świecie, w porównaniu z 35 % w czerwcu 2018 r. i 21 % w maju.  Wszystkie podatności umożliwiają atakującym użycie złośliwego kodu i zdalne sterowanie urządzeniami docelowymi.

Najczęściej występującym złośliwym oprogramowaniem na świecie pozostaje Coinhive, który miał wpływ na 19% organizacji na całym świecie. Cryptoloot i Dorkbot zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce, przy czym każde z nich miało globalny wpływ na poziomie 7 %. W Polsce pierwszy w rankingu popularności był Conficker, który infekował ponad 22% przedsiębiorstw. Na kolejnych pozycjach znalazły się Coinhive (15%) oraz Ramnit (blisko 9%), będący robakiem zarażającym i rozprzestrzeniającym się głównie za pośrednictwem dysków wymiennych i plików przesyłanych do publicznych usług FTP.

Badacze przeprowadzili również analizę najczęściej eksploatowanych podatności cybernetycznych. Liderem okazała się podatność Microsoft IIS WebDAV CVE-2017-7269 o łącznym udziale 47%. Drugie miejsce zajęło Apache CVE-2017-5638 o globalnym oddziaływaniu 42%, podium zamknęło z kolei OpenSSL TLS DTLS Heartbeat Information Disclosure (Ujawnianie informacji o uderzeniu serca), które dotyczy 41% organizacji na całym świecie.

Źródło:  Check PointSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.