Cyberprzestępcy zażądali prawie 6,5 mln dol. okupu od koncernu medialnego

30-11-2018, 20:26

Malezyjski koncern medialny Media Prima Berhad padł ofiarą ataku typu ransomware. Przestępcy za odszyfrowanie danych żądają okupu w wysokości 1000 bitcoinów (równowartość ok 6,45 mln dol.), jak poinformował The Edge Financial Daily, powołując się na anonimowe źródło.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Według gazety w trakcie trwającego cztery dni ataku infrastruktura IT koncernu Media Prima została naruszona w celu zainfekowania złośliwym oprogramowaniem typu ransomware. W wyniku ataku zaszyfrowane zostały cenne dane.

Według innego źródła naruszona została tylko usługa poczty email. Koncern przeniósł firmową pocztę do G Suite (odpowiednik Gmaila dla firm) i nie zamierza płacić okupu. Rzecznik prasowy Media Prima odmawia komentarza w tej sprawie.

Na razie nie wiadomo, jaki typ złośliwego oprogramowania został wykorzystany do przeprowadzenia ataku. Nieznany jest również sposób przeniknięcia do infrastruktury Media Prima, tzn. czy przestępcy uzyskali fizyczny dostęp do serwerów, czy też skorzystali z technik inżynierii społecznej. Warto przypomnieć, że w tego typu atakach najczęściej stosowana jest druga z wymienionych metod; dlatego tak ważna jest u pracowników świadomość podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie.

Źródło: BitdefenderSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.