Cyberprzestępcy przygotowują się do świątecznych żniw

03-12-2018, 21:41

Grudzień to okres wzmożonej aktywności zarówno złodziei kieszonkowych, jak i cyberzłodziei. Specjaliści do spraw bezpieczeństwa w sieci ostrzegają, że w tym roku może znowu wzrosnąć ilość oszustw związanych z zakupami online.

Chętniej, niż w latach ubiegłych, pod choinkę kupujemy drogie produkty np.: smartfony i inny sprzęt elektroniczny. Ponadto coraz częściej korzystamy z płatności online, a więc średnia kwota oszustwa w stosunku do lat poprzednich również wzrośnie.

Oszuści będą się koncentrować głównie na produktach o ograniczonej podaży, ponieważ sprzedadzą je na czarnym rynku szybciej i za wyższą cenę.

Wszyscy powinni uważać 

Eksperci podpowiadają, co powinni zrobić właściciele sklepów online. Należy:

  • przeanalizować związane z oszustwami dane historyczne, koncentrując się na mechanizmach wykorzystywanych przez przestępców;

  • korzystać z programów antywirusowych oraz narzędzi do wykrywania zagrożeń na podstawie anomalii występujących w ruchu sieciowym;

  • wdrażać strategie przeciwdziałania oszustwom finansowym, wykorzystujące wymianę w czasie rzeczywistym informacji o naruszeniach pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Dla klientów indywidualnych, Dariusz Woźniak, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken ma następujące rady. Powinni oni:

  • nie podawać danych osobowych w trakcie korzystania z publicznego wi-fi;

  • wykorzystywać różne hasła na portalach;

  • korzystać ze znanych sklepów internetowych;

  • wystrzegać się korzystania z publicznych ładowarek, gdyż mogą zostać zmodyfikowane przez przestępców w celu kradzieży danych lub instalacji wirusa na urządzeniu mobilnym.

Źródło: Bitdefender


Następny artykuł » zamknij

Powstaje polski oddział ACAMS

Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930